Interpretacja indywidualna z dnia 7 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.660.2024.3.AWO
Skuteczność wyboru formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej.
Skuteczność wyboru formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej.
Ustalenie formy opodatkowania z tytułu prowadzonej działalności.
Skuteczność wyboru formy opodatkowania.
Możliwość uznania przelewu za prawidłowe oświadczenie woli dotyczące zmiany formy opodatkowania.
Prawidłowy wybór formy opodatkowania działalności gospodarczej.
Wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w zakresie opodatkowania podatkiem VAT transakcji, prawa Kupującego do odliczenia i zwrotu podatku oraz wliczenia kwot dodatkowych do podstawy opodatkowania.
Możliwość opodatkowania przychodów z działaności gospodarczej podatkiem liniowym
Wybór ryczałtu jako formy opodatkowania za pośrednictwem przelewów PPE.
Możliwość opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Możliwość opodatkowania podatkiem liniowym przychodów ze spółki cywilnej w związku z nieskuteczną zmianą formy opodatkowania
Uznanie Sprzedającego za podatnika podatku VAT w związku z dostawą Nieruchomości (działek nr 1/1, 2/2 i 3/3), opodatkowania podatkiem VAT dostawy Nieruchomości na rzecz Spółki oraz prawa do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących dostawę Nieruchomości przez Spółkę Kupującą.
Podatnicy, którzy przez cały 2022 r. byli opodatkowani podatkiem liniowym albo ryczałtem ewidencjonowanym mogą zmienić dotychczasową formę opodatkowania na skalę podatkową. Zmiany dokonują w zeznaniu rocznym składanym za 2022 r. Wybór skali podatkowej dotyczy tylko 2022 r. i nie obowiązuje w 2023 r. i kolejnych latach podatkowych.
Ustalenie formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej.
Od 1 stycznia 2022 r. z przepisów updof oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym wynika, że jedyną formą opodatkowania prywatnego najmu jest ryczałt. Może to być mylące dla podatników, ponieważ jeszcze w 2022 r. nadal możliwe jest rozliczanie najmu prywatnego na zasadach ogólnych. Taka możliwość wynika z przepisów przejściowych.
Czy przychód uzyskany przez Wnioskodawczynię z tzw. prywatnego najmu nabytej nieruchomości można opodatkować w formie 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, ze zm.)?
Zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu.
20 stycznia 2016 r. upływa termin wyboru przez podatników opodatkowania podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową. Do tego dnia należy złożyć również oświadczenie o rezygnacji z opodatkowania jedną z wymienionych form, jeżeli podatnik decyduje się na zmianę formy opodatkowania.
Oświadczenie w sprawie opodatkowania przychodów z najmu przez jednego z małżonków wystarczy złożyć jednokrotnie. Nie trzeba już tego corocznie powtarzać, chyba że małżonkowie zmienią zdanie w tej sprawie. Tak więc małżonkowie, którzy w poprzednich latach złożyli takie oświadczenie i chcą w 2016 r. kontynuować opodatkowanie przychodów (dochodów) osiąganych z najmu prywatnego mieszkania tylko przez jednego
Czy przysługuje Pani prawo do wykazywania podatku od najmu nieruchomości nabytej w drodze spadku na zasadach ogólnych, a od najmu nieruchomości, której jest Pani współwłaścicielem z mężem na zasadach ryczałtu zgodnie z corocznym oświadczeniem?
Jakie są skutki podatkowe prowadzenia działalności gospodarczej samodzielnie oraz w formie spółki cywilnej?