Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.482.2024.2.AA

Możliwość opodatkowania przychodów z działaności gospodarczej podatkiem liniowym

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

W dniu 26 czerwca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 26 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 sierpnia 2024 r. (wpływ 18 sierpnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(…) (dalej: „Wnioskodawca”) jest polskim rezydentem podatkowym posiadającym nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wnioskodawca aktualnie współpracuje ze spółką (…) w oparciu o umowę o pracę. Zgodnie z treścią umowy Wnioskodawca jest zatrudniony na stanowisku mechanika samochodowego, wykonując prace w zakresie naprawy mechanicznej pojazdów samochodowych.

Wnioskodawca w przeszłości, z własnej inicjatywy oraz na koszt własny, odbył szkolenia w zakresie technik usuwania wgnieceń bez lakierowania (PDR – Paintless Dent Repair).

Metoda polega na przywróceniu oryginalnego, fabrycznego kształtu uszkodzonego elementu bez potrzeby ponownego lakierowania naprawianego elementu. Wnioskodawca posiada odpowiednie certyfikaty potwierdzające odbycie szkoleń.

Ponadto, Wnioskodawca częściowo nabył oraz nabędzie odpowiednie narzędzia specjalistyczne umożliwiające usuwanie wgnieceń metodą PDR.

Wnioskodawca planuje rozpoczęcie działalności gospodarczej, w ramach której świadczyć będzie usługi profesjonalnego usuwania wgnieceń bez lakierowania (dalej: „Usługi PDR”).

Zasadniczo, Wnioskodawca planuje, że Usługi PDR będą skierowane do nieograniczonego grona odbiorców, niemniej jednym z pierwszych jego kontrahentów może być obecny pracodawca Wnioskodawcy, tj. (…) Spółka wyraża bowiem zainteresowanie, aby oprócz prac wykonywanych w ramach stosunku pracy, Wnioskodawca dodatkowo świadczył na jej rzecz Usługi PDR.

Oznacza to, że w ramach stosunku pracy Wnioskodawca będzie wykonywać dotychczasowe czynności w zakresie naprawy mechanicznej pojazdów samochodowych oraz niezależnie świadczyć Usługi PDR na rzecz pracodawcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Należy zaznaczyć, że zakres czynności wykonywanych przez Wnioskodawcę na podstawie umowy o pracę będzie różnił się od czynności realizowanych w ramach Usługi PDR.

Mianowicie, Wnioskodawca w ramach stosunku pracy nie zajmował się oraz nie będzie zajmować się pracami blaharsko-lakierniczymi. W szczególności do jego obowiązków pracowniczych nie należy wykonywanie czynności odpowiadających Usłudze PDR.

Ponadto, Wnioskodawca w ramach świadczenia Usług PDR:

-będzie ponosić odpowiedzialność odszkodowawczą i majątkową z tytułu niewykonania lub nienależytego świadczenia Usług PDR na zasadach ogólnych przewidzianych w powszechnie obowiązujących przepisach prawa;

-będzie świadczyć usługi w sposób niezależny oraz samodzielny z wykorzystaniem własnych narzędzi;

-nie podlega bezpośredniemu kierownictwu zlecającego oraz sam decyduje o miejscu i czasie wykonywania zlecenia, kierując się obowiązkiem prawidłowego wyświadczenia usługi;

-będzie otrzymywać wynagrodzenie skalkulowane w oparciu o liczbę i charakter wgnieceń oraz nakład pracy niezbędny do prawidłowego zrealizowania Usługi PDR.

Ponadto w uzupełnieniu wyjaśnił Pan, że w odniesieniu do prowadzonej przez Pana działalności nie występują/nie będą występowały negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ust. 1 i ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Pytania

1.Czy Wnioskodawca z tytułu świadczenia Usług PDR na rzecz pracodawcy powinien rozpoznać przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, a w konsekwencji powinien samodzielnie rozliczać podatek PIT na zasadzie samoobliczenia?

2.Czy Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub podatkiem liniowym, tj. czy Wnioskodawca nie będzie objęty ograniczeniem, o którym mowa w art. 9a ust. 3 ustawy o PIT?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytania nr 1, z tytułu świadczenia Usług PDR na rzecz pracodawcy powinien rozpoznać przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, a w konsekwencji powinien samodzielnie rozliczać podatek PIT na zasadzie samoobliczenia.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o PIT ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową;

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż;

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych;

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W myśl art. 5b ust. 1 u.p.d.o.f. za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Ustawodawca przyjął uniwersalną definicję pozarolniczej działalności gospodarczej.

Dla uzyskiwania przychodów z tego źródła istotne jest zatem, aby:

-aktywność zarobkowa podatnika mieściła się w zakresie zdefiniowanym w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT oraz

-brak było spełnienia wszystkich przesłanek określonych w art. 5b ust. 1 ustawy o PIT.

W kontekście pierwszego warunku należy wskazać, że planowana aktywność Wnioskodawcy kwalifikuje się do działalności usługowej, o której mowa w art. 5a pkt 6 lit. a ustawy o PIT.

W kontekście drugiego warunku konieczna jest analiza charakteru prowadzenia działalności przez Wnioskodawcę. W opisie zdarzenia przyszłego wskazano, że Wnioskodawca planuje rozpoczęcie działalności gospodarczej, w ramach której świadczyć będzie usługi profesjonalnego usuwania wgnieceń bez lakierowania.

Usługi, niezależnie od tego, kto będzie ich odbiorcą, będą świadczone w następujący sposób:

·Wnioskodawca będzie ponosić odpowiedzialność odszkodowawczą i majątkową z tytułu niewykonania lub nienależytego świadczenia Usług PDR na zasadach ogólnych przewidzianych w powszechnie obowiązujących przepisach prawa;

·Wnioskodawca będzie świadczyć usługi w sposób niezależny oraz samodzielny z wykorzystaniem własnych narzędzi;

·Wnioskodawca przy wykonywaniu Usług PDR nie będzie podlegać bezpośredniemu kierownictwu zlecającego oraz sam będzie decydować o miejscu i czasie wykonywania zlecenia, kierując się obowiązkiem prawidłowego wyświadczenia usługi;

·Wnioskodawca będzie otrzymywać wynagrodzenie skalkulowane w oparciu o liczbę i charakter wgnieceń oraz nakład pracy niezbędny do prawidłowego zrealizowania Usługi PDR.

Mając na względzie powyższe, należy wskazać, że działalność Wnioskodawcy nie będzie spełniać któregokolwiek z warunków, o których mowa w art. 5b ust. 1 ustawy o PIT.

Wobec tego, przychody z działalności Wnioskodawcy stanowić będą przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wobec tego na Wnioskodawcy spoczywać będzie obowiązek obliczenia oraz uiszczenia podatku PIT.

Zdaniem Wnioskodawcy, w niniejszej sprawie nie ma znaczenia fakt, że jednym z klientów Wnioskodawcy będzie jego dotychczasowy pracodawca (pełniący rolę płatnika w zakresie dochodów uzyskiwanych przez Wnioskodawcę ze stosunku pracy). Wynika to z faktu, że Usługi PDR świadczone będą niezależnie od czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy.

Tak jak wskazał Wnioskodawca, Usługi PDR skierowane będą do nieograniczonego grona odbiorców, niemniej jednym z pierwszych jego kontrahentów może być obecny pracodawca Wnioskodawcy, tj. (…) Spółka wyraża bowiem zainteresowanie, aby oprócz prac wykonywanych w ramach stosunku pracy, Wnioskodawca dodatkowo świadczył na jej rzecz Usługi PDR.

Oznacza to, że w ramach stosunku pracy Wnioskodawca będzie wykonywać dotychczasowe czynności w zakresie naprawy mechanicznej pojazdów samochodowych oraz niezależnie świadczyć Usługi PDR na rzecz pracodawcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Należy zaznaczyć, że zakres czynności wykonywanych przez Wnioskodawcę na podstawie umowy o pracę będzie różnił się od czynności realizowanych w ramach Usługi PDR. Wobec tego nie sposób powiązać przychodów uzyskiwanych przez Wnioskodawcę ze stosunku pracy z przychodami z tytułu świadczenia Usług PDR.

W konsekwencji, Wnioskodawca w zakresie świadczonych Usług PDR będzie obowiązany do samodzielnego obliczenia podstawy opodatkowania, naliczenia podatku oraz jego uiszczenia do organu podatkowego.

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytania nr 2, będzie mógł skorzystać z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub podatkiem liniowym, tj. Wnioskodawca nie będzie objęty ograniczeniem, o którym mowa w art. 9a ust. 3 ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy o PIT dochody osiągnięte przez podatników z pozarolniczej działalności gospodarczej, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Na podstawie art. 9a ust. 3 ustawy o PIT, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 (podatek liniowy), uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym – w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Powyższe oznacza, że prawa do skorzystania z opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie mają podatnicy, którzy osiągnęli przychody ze świadczenia usług odpowiadających czynnościom, które wykonywali w tym samym roku podatkowym na rzecz byłego pracodawcy w ramach stosunku pracy.

W ocenie Wnioskodawcy z uwagi na fakt, że zakres czynności wykonywanych w ramach umowy o pracę będzie różny od zakresu czynności wykonywanych w ramach Usług PDR, ograniczenie z art. 9a ust. 3 ustawy o PIT nie będzie miało zastosowania w stosunku do Wnioskodawcy.

W konsekwencji, Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub podatkiem liniowym.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Konstrukcja podatku dochodowego od osób fizycznych zakłada zróżnicowanie sposobu opodatkowania poszczególnych rodzajów dochodów (przychodów) osób fizycznych na podstawie systemu przyporządkowywania ich do odpowiedniego źródła przychodów.

Ustawodawca, tworząc system opodatkowania dochodów osób fizycznych, miał na względzie, że przysporzenia uzyskiwane przez osoby fizyczne mogą być skutkiem różnych rodzajów czynności i zdarzeń. Stworzył więc klasyfikację tych przysporzeń na podstawie kryterium źródła przychodów i system ich opodatkowania uwzględniający specyfikę poszczególnych źródeł.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

 Źródłami przychodów są:

-stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta,

-pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednak brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają natomiast działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dla uznania danej działalności za działalność gospodarczą wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz, czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych. Za takim rozumieniem pojęcia „zorganizowany” przemawia również definicja słownikowa. Zgodnie z Nowym Słownikiem Poprawnej Polszczyzny Wydawnictwa Naukowego PWN pod redakcją Andrzeja Markowskiego Warszawa 2000 – organizować to przygotowywać, zakładać jakieś przedsięwzięcie bądź w znaczeniu drugim nadawać czemuś reguły, wprowadzać porządek (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 7 maja 2008 r., sygn. akt I SA/Op 18/08).

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku. Natomiast przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie natomiast czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Ponadto wskazuję, że w myśl art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Stąd – istotne jest również dla aktywności zarobkowej podatnika – mieszczącej się w zakresie zdefiniowanym w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – nieistnienie przeszkód określonych w art. 5b ust. 1 tej ustawy. Aby dana aktywność nie została uznana za działalność gospodarczą, konieczne jest łączne spełnienie tych przesłanek.

Z kolei zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 – są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

W myśl natomiast art. 21 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień – w terminie do dnia 20 stycznia następnego roku podatkowego.

Stosownie do art. 21 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy mogą obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca po upływie kwartału, za który ryczałt ma być opłacony, a za ostatni kwartał roku podatkowego - w terminie do dnia 20 stycznia następnego roku podatkowego.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że jest Pan zatrudniony na stanowisku mechanika samochodowego i wykonuje Pan prace w zakresie naprawy mechanicznej pojazdów samochodowych. W przeszłości odbył Pan szkolenia w zakresie technik usuwania wgnieceń bez lakierowania (PDR) i w związku z tym planuje Pan rozpoczęcie działalności gospodarczej, w ramach której świadczyć będzie Pan usługi profesjonalnego usuwania wgnieceń bez lakierowania (dalej: Usługi PDR). Działalność ta będzie prowadzona przez Pana w sposób niezależny i samodzielny z wykorzystaniem własnych narzędzi. W ramach wykonywanej działalności będzie Pan ponosić odpowiedzialność odszkodowawczą i majątkową, nie będzie Pan podlegał kierownictwu i sam będzie Pan decydował o miejscu i czasie wykonywania zlecenia. Jednocześnie za świadczone usługi będzie Pan otrzymywał wynagrodzenie skalkulowane w oparciu o liczbę i charakter wgnieceń oraz nakład pracy niezbędny do prawidłowego zrealizowania Usługi PDR.

Z wniosku wynika zatem, że w Pana sprawie nie wystąpią łącznie wszystkie trzy przesłanki, o których mowa w art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wykluczające możliwość zakwalifikowania wykonywanych przez Pana usług do pozarolniczej działalności gospodarczej. W związku z tym przychody osiągane przez Pana z tytułu Usług PDR należy zaliczyć do źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, wymieniona w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym w zależności od wybranej formy opodatkowania (podatek liniowy lub ryczałt ewidencjonowany) jest Pan zobowiązany samodzielnie obliczać podatek z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Stosownie natomiast do art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W myśl art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

Z kolei w myśl art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)(uchylony)

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Na podstawie art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29 i art. 30, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Podatnik, deklarując wybór 19% podatku liniowego, musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z powołanych powyżej uregulowań prawnych wynika, że możliwości wyboru sposobu opodatkowania 19% podatkiem liniowym pozbawiony jest podatnik, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w roku podatkowym w ramach stosunku pracy.

Zatem w sytuacji gdy – jak zaznaczono we wniosku – zakres czynności wykonywanych przez Pana na podstawie umowy o pracę będzie różnił się od czynności realizowanych w ramach Usługi PDR, przychody z prowadzonej przez Pana pozarolniczej działalności gospodarczej, przy założeniu, że złoży Pan w terminie stosowne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania, mogą być opodatkowane 19% podatkiem liniowym zgodnie z zasadami określonymi w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie wskazuję, że zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Natomiast w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie działalność usługowa oznacza – pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r., poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r., poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1)w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro,

2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Zwracam uwagę, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) uchylona,

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) uchylona,

e) uchylona,

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnychprzepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach;

6) (uchylony).

W myśl art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto zauważam, że zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Jak wynika z opisu sprawy, w ramach stosunku pracy będzie Pan wykonywać czynności w zakresie naprawy mechanicznej pojazdów samochodowych oraz niezależnie będzie świadczyć Usługi PDR na rzecz pracodawcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zakres czynności wykonywanych przez Pana na podstawie umowy o pracę będzie się różnił od czynności realizowanych w ramach Usługi PDR. W odniesieniu do Pana działalności nie występują/nie będą występować negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ust. 1 i ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zatem skoro zakres czynności wykonywanych przez Pana na podstawie umowy o pracę będzie różnił się od czynności realizowanych w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej – może Pan opodatkować przychody z tej działalności zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przy złożeniu stosownego oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania.

Podsumowanie: z tytułu świadczenia Usług PDR na rzecz pracodawcy powinien Pan rozpoznać przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej i w konsekwencji samodzielnie rozliczyć podatek zgodnie z wybraną formą opodatkowania. Skoro zakres czynności wykonywanych przez Pana na podstawie umowy o pracę będzie różnił się od czynności realizowanych w ramach działalności gospodarczej, to przychody z prowadzonej przez Pana pozarolniczej działalności gospodarczej, przy założeniu, że złoży Pan w terminie stosowne oświadczenie o wyborze danej formy opodatkowania, mogą być opodatkowane podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00