Interpretacja indywidualna z dnia 17 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.613.2024.1.MK
Rozpoznanie obowiązku podatkowego w VAT w odniesieniu do usługi związanej z Wynagrodzeniem za Okres Bezumowny.
Rozpoznanie obowiązku podatkowego w VAT w odniesieniu do usługi związanej z Wynagrodzeniem za Okres Bezumowny.
Opodatkowanie odsetek od pożyczki i odszkodowania za bezumowne korzystanie z mieszkania.
Dotyczy braku opodatkowania podatkiem od towarów kwot z tytułu zwrotu pożytków uzyskanych przez posiadaczy samoistnych lub zależnych.
Opodatkowanie/brak opodatkowania przez miasto zwrotu pożytków przez posiadaczy samoistnych lub zależnych.
Opodatkowania podatkiem VAT opłat z tytułu bezumownego korzystania z lokalu mieszkalnego oraz możliwości korzystania w odniesieniu do tych opłat, opłat za korzystanie z pomieszczeń gospodarczych oraz opłat za media ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy.
Podatek od towarów i usług w zakresie: opodatkowania opłat znajdujących się w grupie I i III; zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla opłat znajdujących się w grupie II; obowiązku dokonania korekty podatku VAT za okres od 1 stycznia 2017 r.; obowiązku dokonania korekty podatku VAT w odniesieniu do opłaty abonamentowej za wodomierz główny i opłaty za najem pojemnika na śmieci.
Podatek od towarów i usług w zakresie podlegania opodatkowaniu bezumownego korzystania z nieruchomości, powstania obowiązku podatkowego z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości oraz obowiązku wystawienia faktury.
Rozstrzygnięcie, czy czynności bezumownego korzystania z nieruchomości stanowią świadczenie usług, moment powstania obowiązku podatkowego, termin wystawienia faktury oraz sposób opodatkowania tych czynności w przypadku uznania ich za świadczenie usług.
Opodatkowanie bezumownego korzystania z nieruchomości oraz momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości.
Brak powstania po stronie Wnioskodawcy obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w związku z planowanym podziałem Spółki, brak obowiązku dokonania korekty podatku VAT naliczonego
W zakresie: uznania, czy czynności obciążenia odbiorców pobierających energię bezumownie opłatami określonymi na podstawie § 45 rozporządzenia Ministra Energii z dnia 22 września 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (pytanie nr 1) obowiązku oraz terminu wystawienia faktury
w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu opłat za bezumowny (nielegalny) pobór energii/ciepła
w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu opłat za bezumowny (nielegalny) pobór energii/ciepła
Podatek od towarów i usług w zakresie wskazania momentu powstania obowiązku podatkowego.
Zakres sposobu opodatkowania opłat za tzw. media, którymi obciążani są bezumowni użytkownicy lokali mieszkalnych lub użytkowych.
prawidłowe dokumentowanie odszkodowania za korzystanie z przedmiotu najmu (restauracja) bez tytułu prawnego oraz refakturowanie opłat za media
opodatkowania podatkiem VAT bezumownego korzystania z nieruchomości za lata 2005-2014,terminu powstania obowiązku podatkowego oraz daty dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi z tytułu wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie przychodów dotyczący określenia momentu powstania przychodu.
Zasady opodatkowania i dokumentowania należnego odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy najmu w sytuacji podjęcia działań celem odzyskania lokalu oraz opłat za faktyczne zużycie wody w okresie bezumownego korzystania z przedmiotu najmu.
Uznanie jednostki budżetowej odpowiedzialnej za realizację zadań edukacyjnych za odrębnego od Gminy podatnika VAT i ustalenia, czy obciążanie jej za media będzie świadczeniem usług w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.
Czy w przypadku utraty przez najemcę tytułu prawnego do lokalu, za użytkowanie którego zamiast czynszu naliczane jest odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu niepodlegające przepisom ustawy o VAT, ZGMK winien w stosunku do opłat niezależnych od właściciela określonych w ustawie o ochronie praw lokatorów (mediów dostarczanych do lokalu), które nie są wkalkulowane w stawkę czynszową, stosować
Opodatkowanie odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości Wnioskodawcy i ustanowienia służebności przesyłu oraz ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego.
Bezumowne korzystanie z terenu za które Wnioskodawca naliczył opłaty za lata ubiegłe stanowi usługę podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 23%.
Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie, że w sytuacji, gdyby sąd cywilny wydał orzeczenie ustalające nieważność umowy sprzedaży Nieruchomości z dnia 23 września 2008r., Spółka powinna dokonać korekty zeznania podatkowego za 2008r. eliminując w zeznaniu podatkowym za ten okres skutki unieważnionej umowy.