Jak powinno wyglądać prawidłowe księgowanie faktury za ratę leasingową w spółce, która korzysta z uproszczeń
Wykazywane w pasywach pozycje związane z rozliczeniami międzyokresowymi przychodów są związane z zasadą memoriału oraz zasadą współmierności przychodów i kosztów. Zasady te prowadzą wprost do ustalenia porównywalności przychodów i kosztów oraz zapewnienia prawidłowego ustalenia wyniku finansowego jednostki.
Ustawa o rachunkowości poświęca problematyce kapitałów stosunkowo niewiele miejsca. Nie oznacza to jednak, że odpowiednie ich ewidencjonowanie nie sprawia żadnych problemów. Kluczową rolę odgrywają tu bowiem rozwiązania kodeksu spółek handlowych, które mają wpływ na księgi rachunkowe i sporządzane na ich podstawie sprawozdania finansowe.
W poprzedniej części artykułu przedstawiliśmy ogólne założenia przekształcenia bilansu zamknięcia 2001 roku. Szczególnie pomocny w tym zakresie jest komunikat Dyrektora Departamentu Rachunkowości nr 17/DR/2001. Także w poprzednim numerze autorzy zaprezentowali szczegółowe rozwiązania - przeksięgowania poszczególnych pozycji aktywów. Obecnie przedstawiamy zakres prac związanych z pozycjami pasywów.
W poprzedniej części mogliście się Państwo zapoznać z układem bilansu oraz sposobem prezentacji w nim składników aktywów jednostki. Tematem drugiej części artykułu są elementy pasywów.
Koniec roku obrotowego to okres, w którym jednostki prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane, zgodnie z art. 45 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. nr 121, poz. 591 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2001 r. nr 111, poz. 1195), do sporządzenia na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych sprawozdania finansowego, na które składa się: bilans, rachunek zysków i strat oraz informacja