Interpretacja indywidualna z dnia 27 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.634.2024.1.MJ
Zmiana formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej.
Zmiana formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej.
Skutki podatkowe uczestnictwa w programie motywacyjnym – objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki w zamian za wkład pieniężny i ich odpłatne zbycie.
W zakresie skutków podatkowych otrzymania wsparcia rzeczowego (sprzętu komputerowego) na podstawie zawartej umowy darowizny w ramach programu „e-Gabinet+”.
Otrzymanie wsparcia rzeczowego (sprzętu komputerowego) na podstawie zawartej umowy darowizny w ramach programu „Wdrożenie e-usług w placówkach POZ i ich integracja z systemem e-zdrowia z wykorzystaniem narzędzia centralnego (e-Gabinet+)”.
Przedsiębiorca w 2022 r. był opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym. W kwietniu 2022 r. zlikwidował działalność gospodarczą przekazując posiadany środek trwały - samochód na potrzeby osobiste. Za 2022 r. złożył zeznanie roczne PIT-36 korzystając z art. 27 ustawy o PIT. W 2023 r. przedsiębiorca sprzedał samochód. Czy sprzedaż samochodu podlega opodatkowaniu według skali podatkowej czy ryczałtu?
Możliwość zmiany formy opodatkowania z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej (opodatkowanie dochodów uzyskanych w 2022 r. według skali podatkowej i rezygnację z opodatkowania podatkiem liniowym).
Wstęp Istotnym elementem prowadzenia każdej działalności gospodarczej jest strategia podatkowa, to, jakie podatki i w jakiej wysokości przedsiębiorca płaci, oraz czy jest to optymalne, biorąc pod uwagę zarówno przedmiot jego działalności, jak i aktualnie obowiązujące przepisy podatkowe. Każdy przedsiębiorca, niezależnie od wielkości prowadzonej działalności gospodarczej, zastanawia się, co zrobić,
Możliwość opodatkowania wg skali podatkowej wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji zarządczej w Spółce z o.o. oraz określenia stawki ryczałtu dla usług pośrednictwa świadczonych w ramach Konsorcjum.
Polski Ład 2.0 umożliwia podatnikom opodatkowanym ryczałtem ewidencjonowanym zmianę formy opodatkowania na skalę podatkową w trakcie 2022 r. Aby dokonać takiej zmiany, podatnik musi złożyć oświadczenie o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem najpóźniej 22 sierpnia 2022 r.
Możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej.
Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy uzyskujący przychody z pracy ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy, a także pozarolniczej działalności gospodarczej mogą skorzystać z tzw. ulgi dla klasy średniej. W związku z pojawiającymi się wątpliwościami pracodawców w sprawie warunków stosowania tej ulgi wyjaśnień udzieliło Ministerstwo Finansów. Prezentujemy je
Od 1 stycznia 2022 r. z przepisów updof oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym wynika, że jedyną formą opodatkowania prywatnego najmu jest ryczałt. Może to być mylące dla podatników, ponieważ jeszcze w 2022 r. nadal możliwe jest rozliczanie najmu prywatnego na zasadach ogólnych. Taka możliwość wynika z przepisów przejściowych.
Od 1 stycznia 2022 r. wraz z wejściem w życie tzw. Polskiego Ładu zmieniły się zasady ustalania składki zdrowotnej, przede wszystkim u przedsiębiorców. Nie obowiązuje już jedna, zryczałtowana wysokość najniższej składki przez cały rok. Ustalanie i rozliczanie składek jest uzależnione m.in. od formy opodatkowania. Każdy przedsiębiorca musi samodzielnie ustalać co miesiąc swoją składkę naliczaną od przychodu
W 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany przepisów w zakresie wynagrodzeń i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich wprowadza Polski Ład. Przewiduje on m.in. nową kwotę wolną od podatku, podwyższenie drugiego progu podatkowego oraz zmianę zasad naliczania składki zdrowotnej.
Od 1 stycznia 2022 r. podatników czekają rewolucyjne zmiany w opodatkowaniu i oskładkowaniu przychodów z zatrudnienia i prowadzonej działalności pozarolniczej. Podwyżka miesięcznych zaliczek na podatek od wynagrodzeń spowodowana uchyleniem przepisów o odliczeniu składki zdrowotnej od podatku, wzrost rocznej kwoty wolnej od podatku i podwyższenie I progu podatkowego do którego stosuje się 17% stawkę
Brak możliwości odliczenia od podatku części składki na ubezpieczenie zdrowotne, zwolnienie przychodów podatnika, który przeniósł miejsce zamieszkania do Polski albo wychowywał co najmniej 4 dzieci, do kwoty rocznej 85 528 zł, podwyższenie do 120 000 zł pierwszego progu podatkowego, od którego jest należny 17% podatek, i zwiększenie kwoty zmniejszającej podatek, a także wprowadzenie dodatkowej ulgi
Rękodzieło (handmade) a podatki. Kiedy zachodzi konieczność założenie działalności gospodarczej? Jak opodatkować sprzedaż produktów rękodzielniczych?
Podatnicy, którzy w danym roku podatkowym oddają bezpłatnie krew (honorowi dawcy krwi), mają prawo uwzględnić taką darowiznę w swoim rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Wysokość odliczenia zależy od ilości oddanej krwi lub jej składników.
W 2020 r. wejdą w życie ważne nowelizacje przepisów w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą płacy minimalnej oraz rozliczania podatku od wynagrodzeń pracowniczych. W 2020 r. również kolejne grupy pracodawców będą musiały wdrożyć program pracowniczych planów kapitałowych.