Podróże służbowe - warunki odbywania i zasady rozliczania
Niepodanie lub zatajenie informacji o wykonywaniu przez ubezpieczoną pracy zarobkowej w okresach zwolnień lekarskich może być ocenione jako wprowadzenie w błąd ZUS. Wykonywanie takiej pracy w okresie korzystania z zasiłku chorobowego prowadzi bowiem do utraty prawa do pobranych świadczeń za cały okres niezdolności do pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 13 czerwca 2019 r., III UK 157/18).
Przy zawieraniu umowy z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe należy pamiętać o zapisach doprecyzowujących przyznawanie poszczególnych świadczeń przez pracodawcę, określeniu procedury udzielania urlopu szkoleniowego i niezbędnych zwolnień na uczestnictwo w zajęciach szkoleniowych. Umowa z pracownikiem jest niezbędna tylko wówczas, gdy pracodawca przyznaje świadczenie dodatkowe i pracownik
Pracodawca zawiera z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe pisemną umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Nie jest to konieczne, jeżeli zatrudniający zrezygnuje ze zobowiązania pracownika do pozostawania w zatrudnieniu przez określony czas po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych i ewentualnego zwrotu kosztów. Pracownikowi zdobywającemu lub uzupełniającemu wiedzę i umiejętności
Pracodawca może żądać od pracownika tylko wskazanych w przepisach danych osobowych. Pracownik powinien je aktualizować w trakcie zatrudnienia. Brak aktualnych informacji, np. na temat posiadania dzieci w wieku do lat 14, może pozbawić pracownika prawa do 2 dni zwolnienia od pracy. Również w przypadku niepodania nowego miejsca zamieszkania pracodawca będzie przesyłał pracownikowi pisma na poprzedni
Czy pracownikowi, któremu powierzono wykonywanie pracy w innym miejscu niż wskazane w umowie o pracę w trybie art. 42 § 4 k.p., przysługuje dieta z tytułu podróży służbowej? - pyta Czytelnik z Gliwic.
Pracodawca powinien uprzedzić pracownika, że w danym dniu tygodnia musi pozostawać do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym wyznaczonym miejscu w oczekiwaniu na polecenie świadczenia pracy.
Pracownicy zatrudnieni w jednym z działów naszej firmy wykonują pracę w podstawowym systemie czasu pracy, od wtorku do soboty w godzinach od 8.00 do 16.00. W ostatnim czasie w związku z realizowanym przez nas kontraktem powstała potrzeba zobowiązania niektórych pracowników działu do pozostawania w gotowości do pracy poza zwykłymi godzinami pracy. Pracownicy mieli pełnić dyżur w domu w poniedziałek
Jeden z moich pracowników pełni często po pracy dyżur (jest to pracownik biurowy, zaś dyżury polegają na pilnowaniu obiektu przez kilka godzin, zanim pilnowanie przejmie firma ochroniarska). Czy mogę zobowiązać go do tego na stałe (tzn. codziennie)? Pracownik chętnie by na to przystał.
Umowa o zakazie konkurencji może dotyczyć także wspomnianego zakazu w okresie po ustaniu stosunku pracy. W takim przypadku zakres treści umowy jest ograniczony zarówno podmiotowo, jak i przedmiotowo. Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy może obowiązywać jedynie przez czas określony, a pracownikowi należy się z tytułu zawarcia takiej umowy odszkodowanie.
W realiach gospodarki rynkowej bardzo ważnym elementem ochrony interesów pracodawcy jest zakaz prowadzenia przez pracownika działalności konkurencyjnej. Naruszenie tego zakazu przez pracownika może skutkować - poza rozwiązaniem stosunku pracy - także odpowiedzialnością odszkodowawczą.
Celem pracowniczego zakazu konkurencji jest zabezpieczenie pracodawców przed czynami nieuczciwej konkurencji ze strony pracowników, jak też interesów samych pracowników. Cel ten jest osiągany poprzez wprowadzenie minimalnego poziomu odszkodowania z tytułu powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej.