Czy zwykłe wynagrodzenie za nadgodziny należy wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego
Na polecenie pracodawcy pracownik przeszedł szkolenie, które odbyło się już poza jego normalnymi godzinami pracy. Czy czas poświęcony na to szkolenie należy zaliczyć do czasu pracy?
Podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie stanowi wartość świadczeń przyznanych przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika. Zasada ta nie ma jednak zastosowania do wynagrodzeń za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe
Pracodawca jest podmiotem odpowiedzialnym za bezpieczeństwo i higienę pracy w zakładzie pracy. W określonych sytuacjach zakres tej odpowiedzialności może rozszerzać się na inne osoby albo ulegać ograniczeniom w stosunku do pracowników, którzy pozostają na terenie zakładu pracy poza harmonogramowymi godzinami pracy. Ustalenie precyzyjnych zasad w tym zakresie będzie dobrą praktyką dla pracodawcy, w
Przepisy prawa pracy, w tym dotyczące problematyki bhp, przewidują szczególne przywileje dla pracownic będących w ciąży. Pracownice w ciąży są chronione przed zwolnieniem z pracy, nie mogą też wykonywać pracy w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej.
Pracownikowi wykonującemu pracę w święto przysługuje, oprócz wynagrodzenia, także dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w tym dniu. Takie jest stanowisko Sądu Najwyższego. Natomiast według PIP oraz resortu pracy pracownikowi przysługują dwa 100% dodatki - jeden z tytułu przekroczenia normy średniotygodniowej, a drugi z racji pracy w święto. O tym, jak rozliczyć się z pracownikiem
Pracodawca, u którego w zakładzie pracy nie działają związki zawodowe, musi niektóre kwestie związane z zatrudnieniem ustalać z przedstawicielami pracowników. Takie ustalenia dotyczą najczęściej funkcjonowania zfśs, wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy czy przeprowadzania zwolnień grupowych.
Mamy zamiar wprowadzić 12-miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy. Zastanawiamy się, z kim powinniśmy uzgadniać wprowadzenie tej zmiany - czy z przedstawicielami pracowników, czy też ze związkowcami?
Pracodawca planuje samodzielnie wprowadzić w firmie 12-miesięczny okres rozliczeniowy. Czy jest to możliwe, jeśli nie działają u niego związki zawodowe?
Prezentujemy procedurę wskazującą krok po kroku, w jaki sposób powinien zachować się pracodawca, kiedy dowiaduje się, że u jego pracownika stwierdzono koronawirusa.
PROBLEM Nasza spółka z o.o. z siedzibą w Rzeszowie zajmuje się realizacją inwestycji budowlanych na terenie całej Polski oraz za granicą. Zatrudniamy 150 pracowników (dane na czerwiec 2019 r.). Pracownicy to w większości obywatele Polski, ale także obywatele Ukrainy oraz Rosji. Jesienią będziemy wdrażać w firmie pracownicze plany kapitałowe. Czy system PPK obejmuje również cudzoziemców zatrudnionych
Zawarcie stosunku pracy niesie ze sobą wiele obowiązków dla pracodawcy wobec osoby nowo zatrudnianej, można je podzielić na czynności jednorazowe, jak i te wykonywane przez cały okres zawarcia stosunku pracy. Obowiązki wszystkich pracodawców z zasady są takie same, mogą się one jednak nieco różnić ze względu na wielkość przedsiębiorstwa.
Podczas kontroli pracowników wychodzących z terenu zakładu pracy kierownik magazynu ujawnił, że jeden z magazynierów miał w swoim prywatnym samochodzie schowanych kilka puszek farby z magazynu. W wyniku przeprowadzonych wyjaśnień ustalono, że inny magazynier widział, jak pracownik wynosił farbę do swojego samochodu. Na pytanie, dlaczego nie zareagował, powiedział, że nie jest kierownikiem i nie będzie
Pracownica jest zatrudniona na podstawie umowy na czas określony od 1 maja 2018 r. do końca grudnia 2019 r. (20 miesięcy). W lipcu 2019 r. przedstawiła pracodawcy zaświadczenie o ciąży. W związku z tym umowa ulegnie przedłużeniu do dnia porodu (planowana data rozwiązania - 20 lutego 2020 r.). Czy okres przedłużenia umowy do dnia porodu jest traktowany jako zawarcie kolejnej umowy na czas określony?