Interpretacja indywidualna z dnia 19 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.589.2024.4.MS
Skutki podatkowe otrzymania darowizny w postaci wierzytelności.
Skutki podatkowe otrzymania darowizny w postaci wierzytelności.
Darowizna w gotówce wpłacona jako wpłata własna w imieniu darczyńcy nie wypełnia wymogu właściwego udokumentowania, w związku z czym nie można skorzystać ze zwolnienia.
Wyłączenie na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług darowizny przedsiębiorstwa.
Przekazanie przedsiębiorstwa córce w formie darowizny będzie korzystać – na podstawie art. 6 pkt 1 – z wyłączenia spod przepisów ustawy.
Prawo do korzystania ze zwolnienia w związku z wydatkowaniem przychodu ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe.
Skutki podatkowe darowizny przedsiębiorstwa.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego - wydatkowanie przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości na nabycie lokalu mieszkalnego/budynku mieszkalnego.
Czy dochód wydatkowany na budowę, wykończenie i utrzymanie budynku mającego służyć Fundacji do wykorzystywania i realizacji celów statutowych, uzyskiwany przez Fundację z darowizn, aukcji, zbiórek, wystaw i majątku Fundacji, korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT?
Zwolnienie z opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego - cel mieszkaniowy.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.
Wydatkowanie środków uzyskanych z odpłatnego zbycia Nieruchomości 1, na spłatę kredytu zaciągniętego na nabycie innej nieruchomości - w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych - uprawniało Wnioskodawcę do skorzystania ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Możliwość zastosowania zwolnienia od podatku dochodowego wynikającego z treści art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - wydatki na własne cele mieszkaniowe.
Skoro obdarowany, przyszły nabywca udziału w spółce cywilnej w drodze darowizny – przejmie długi i ciężary oraz zobowiązania występującego ze spółki wspólnika - to to umowa darowizny będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu PCC.
Możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego w związku ze sprzedażą nieruchomości.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego w przypadku wydatkowania środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe (spłatę kredytu hipotecznego).
Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług darowizny samochodu osobowego na rzecz męża, wykupionego z leasingu operacyjnego niekonsumenckiego na cele osobiste.
Wydatkowanie przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym Wnioskodawca go nabył, na spłatę ww. kredytu nie uprawnia do zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W świetle art. 21 ust. 25 pkt 2 ww. ustawy kredyt ma być kredytem zaciągniętym przez podatnika i zaciągniętym na
Skutki podatkowe darowizny oraz zwrotu odwołanej darowizny niezabudowanych działek.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania (tzw. ulgi mieszkaniowej) dla części dochodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia działki otrzymanej w darowiźnie.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego.
Kwoty płacone cedentowi stanowią wydatki na budowę własnego lokalu mieszkalnego w rozumieniu art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy o PIT w tym również kwoty, które Wnioskodawczyni zwróciła cedentowi. Ponadto wydatek na własny cel mieszkaniowy stanowią również nakłady poniesione przez Wnioskodawczynię na wykończenie wybudowanego przez dewelopera lokalu mieszkalnego.