Czy trzeba amortyzować nabyte oprogramowanie komputerowe stworzone na zlecenie
16 września 2002 r. prenumeratorzy „Prawa Przedsiębiorcy” zadawali pytania dotyczące ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Prezentujemy kilka z przedstawionych problemów wraz z rozstrzygnięciami.
Pośrednicy ubezpieczeniowi - agent lub broker, reprezentujący ubezpieczyciela bądź ubezpieczającego, działają na podstawie udzielonych im pełnomocnictw. Ich przekroczenie może pociągać za sobą skutki istotne dla ochrony interesów ubezpieczającego, w tym na przykład przedsiębiorcy.
W praktyce życia gospodarczego funkcjonują różne formy zatrudniania osób świadczących pracę. Wprawdzie nadal najpopularniejszą formą jest stosunek pracy, nabierają znaczenia także formy cywilnoprawne, jak umowa-zlecenie, umowa o dzieło, umowa agencyjna czy kontrakty menedżerskie.
Coraz częściej mają miejsce przypadki zatrudniania osób na podstawie umów cywilnoprawnych lub nawet przymuszania pracowników dotychczas zatrudnionych na podstawie umowy o pracę do prowadzenia na własny rachunek działalności gospodarczej. Jak wówczas wygląda kwestia bezpieczeństwa i higieny pracy?
Problematyka dotycząca określenia podstawy wymiaru składek, zawieszenia emerytury, zmiany kasy chorych, ubezpieczenia osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia wciąż interesuje naszych prenumeratorów. W tym numerze „Prawa Przedsiębiorcy” odpowiadamy na nadesłane do redakcji listy.
25 października br. w redakcji „Prawa Przedsiębiorcy” odbył się dyżur telefoniczny, podczas którego udzielano porad w zakresie różnych form zatrudnienia. Pewne istotne kwestie związane z wyborem właściwej formy zatrudnienia powtarzały się w różnych telefonach. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.