Minimalne wynagrodzenie w 2025 r. i świadczenia od niego zależne
W 2023 r. zapadło wiele ważnych orzeczeń w zakresie wynagrodzeń i świadczeń dodatkowych przysługujących pracownikom. Sądy zajmowały stanowiska m.in. w kwestiach wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, wieloskładnikowości wynagrodzenia w umowie o pracę, zwrotu kosztów podróży służbowych czy wykorzystywania samochodów prywatnych do celów służbowych. Rozpatrywane było też prawo pracowników do odpraw emerytalno-rentowych
Podatnik otrzymał odszkodowanie za zniszczony środek trwały. Nie chce go remontować. Chce kupić drugi, tego samego rodzaju, żeby zastąpił pierwszy. Czy w takim przypadku otrzymane odszkodowanie korzysta ze zwolnienia z PIT?
Podatnik dostał odszkodowanie od ubezpieczyciela za zniszczony samochód osobowy stanowiący środek trwały. Ma zamiar przeznaczyć otrzymane pieniądze na wyremontowanie tego auta. Czy w takim przypadku odszkodowanie może skorzystać ze zwolnienia z PIT?
Od 24 czerwca 2020 r. obowiązuje przepis ustawy o COVID-19, zgodnie z którym w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, uprawnieni pracodawcy wypłacają odprawy, odszkodowania lub inne świadczenia pieniężne w związku z rozwiązaniem umowy o pracę, jeżeli przepisy przewidują obowiązek ich wypłaty, w wysokości nieprzekraczającej w 2020 r.
24 czerwca 2020 r. weszły w życie przepisy tzw. tarczy antykryzysowej 4.0. Jest to kolejna modyfikacja tarczy antykryzysowej wprowadzającej szczególne rozwiązania prawne łagodzące skutki ekonomiczne epidemii COVID-19. W publikacji przedstawiamy, jakie rozwiązania zostały wprowadzone tarczą 4.0.
W wyroku z 11 lipca 2018 r. (II PK 175/17) Sąd Najwyższy uznał, że pracownikowi, który podlega ochronie w czasie obniżonego wymiaru czasu pracy w związku z prawem do urlopu wychowawczego, nie przysługuje wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy w razie bezzasadnego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. W takim przypadku pracownik ma prawo maksymalnie do 3-miesięcznego wynagrodzenia
Opłaty uiszczane na konto jednostki samorządu terytorialnego przez firmy transportowe, których pojazdy ponadnormatywne wykorzystują i niszczą drogi na terenie powiatu, to wynagrodzenie za odpłatne świadczenie usług. Nie można ich uznać za darowiznę na rzecz powiatu czy odszkodowanie za zniszczenia. Od pieniędzy wpłaconych z tego tytułu przez firmy transportowe powiat będzie musiał rozliczyć VAT. Takie
Podatnik opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych otrzymał odszkodowanie z firmy ubezpieczeniowej za zniszczone auto będące środkiem trwałym. Czy pieniądze, które otrzymał powinien opodatkować?
Protokół powypadkowy ustala okoliczności i przyczyny wypadku przy pracy. ZUS odmówi przyznania świadczenia z tytułu wypadku przy pracy ubezpieczonemu, gdy protokół zawiera stwierdzenia bezpodstawne.
Do najważniejszych obowiązków pracodawców należy zapewnienie ochrony zdrowia i życia pracowników. Pomimo dbałości o właściwe i zgodne z prawem warunki pracy, może dojść jednak do nieszczęśliwego zdarzenia, jakim jest wypadek przy pracy, albo może pojawić się choroba zawodowa. Istotna jest zatem znajomość obowiązków związanych z takimi sytuacjami, m.in. czynności koniecznych w celu ustalenia okoliczności
W wyniku wypadku przy pracy pracownik zatrudniony na stanowisku "robotnik placowy" stracił życie - został potrącony przez samochód ciężarowy. Przyczyną wypadku było nieprzestrzeganie przez kierowcę samochodu ciężarowego zasad poruszania się po placu obowiązujących w zakładzie pracy. Jakie świadczenia odszkodowawcze należą się członkom rodziny poszkodowanego?