Jak ustalić wymiar urlopu pracownika, który pracował jednocześnie u dwóch pracodawców i późno dostarczył dokumenty potwierdzające wyższy staż pracy
W styczniu tego roku urodziłam dziecko. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego wróciłam do pracy, nie korzystając z przysługującego mi urlopu wychowawczego. Niedawno otrzymałam propozycję pracy i zamierzam zmienić miejsce pracy. Czy u nowego pracodawcy przysługuje mi prawo do urlopu wychowawczego? - pyta Czytelniczka z Warszawy.
W przypadku przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę były pracodawca nie ma obowiązku wykazania zaliczki na podatek dochodowy w deklaracji rocznej o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-4R od wynagrodzenia tych pracowników za grudzień wypłaconego w styczniu następnego roku, jeżeli przejęcie tych zatrudnionych nastąpiło z pierwszym dniem nowego roku. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby
W przypadku przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. W takim przypadku stosunek pracy trwa nieprzerwanie na niezmienionych warunkach, a na przejmującego przedsiębiorstwo lub jego część przechodzą prawa i obowiązki dotychczasowego pracodawcy.
Niezależnie od pełnionej funkcji, powierzonego stanowiska, pracownik w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy ma określone obowiązki, o których nie warto zapominać ze względu na uprawnienia, które przysługują pracownikowi na mocy tychże przepisów prawa pracy.
Nasza firma będzie przejmowała pracowników innej firmy o podobnym profilu działalności, łącznie z jej majątkiem. Przejmowany zakład wypowiedział umowę o pracę pracownikowi, na którym nam zależy. Umowa z tym pracownikiem rozwiąże się po przejęciu przez nas zakładu pracy. Czy możemy cofnąć biegnące wypowiedzenie przed rozwiązaniem umowy o pracę? Czy musimy czekać, aż na skutek wypowiedzenia umowa rozwiąże
Wydzierżawienie firmy przez dotychczasowego pracodawcę powoduje, że nowy pracodawca staje się z mocy prawa stroną stosunków pracy. Nie oznacza to jednak automatycznej zmiany treści podpisanych przez pracowników umów o pracę.
W dzisiejszej sytuacji gospodarczej wiele firm zmienia właściciela. Skończyły się, co prawda, czasy prywatyzacji, ale i obecnie można z dnia na dzień stać się pracownikami innej firmy. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że prawo mianem transferu firmy określa różnorodne sytuacje - nie tylko sprzedaż, ale nawet umowy zobowiązaniowe (np. dzierżawę). Warto wiedzieć, jak prawo reguluje wzajemne stosunki
Pracownicy wykonujący stale pracę na rzecz przejmowanej spółki, którzy nie są w niej zatrudnieni, są objęci ochroną na równi z tam zatrudnionymi. Oznacza to, że podmiot przejmujący jest związany warunkami zatrudnienia tych pracowników obowiązującymi w chwili ich przejęcia.
Od 1 października br. spółka z o.o. stała się właścicielem zorganizowanej części przedsiębiorstwa, wyodrębnionej z innej spółki z o.o. (wykupiono oddział). Nastąpiło przejęcie 10 pracowników w trybie art. 231 Kodeksu pracy. Kto ma obowiązek wystawić tym pracownikom PIT-11 za okres od stycznia do września? Jak wygląda sprawa z wystawieniem deklaracji PIT-4R?
Nowy pracodawca, który przejął zakład pracy lub jego część, staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Proponowanie pracownikom nowych umów ignorujących obowiązujące regulacje narusza przepisy prawa.
Obecna sytuacja gospodarcza powoduje, że przekształcenia własnościowe zakładów pracy są bardzo częste. Dlatego warto jest poznać sytuację prawną pracownika i pracodawcy.
Uwarunkowania rynkowe zmuszają wielu pracodawców do ograniczenia produkcji, co często oznacza likwidację części jednostek organizacyjnych. Nie musi to jednak powodować utraty miejsc pracy przez zatrudnionych tam pracowników.
Uwarunkowania rynkowe zmuszają wielu pracodawców do ograniczenia produkcji, co często oznacza likwidację części jednostek organizacyjnych. Nie musi to jednak powodować utraty miejsc pracy przez zatrudnionych tam pracowników.