Interpretacja indywidualna z dnia 28 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.591.2024.3.KS
Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących zakup sprzętu rehabilitacyjnego.
Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących zakup sprzętu rehabilitacyjnego.
Pełne i częściowe (z zastosowaniem prewspółczynnika obliczonego dla Zakładu) prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z kosztami funkcjonowania Zakładu.
Kolejna nowelizacja przepisów Polskiego Ładu wprowadza możliwość stosowania przez płatników kwoty zmniejszającej podatek także wtedy, gdy oświadczenie PIT-2 składane jest w trakcie roku. Ponadto przewidziano mechanizm, który zrekompensuje firmom zatrudniającym osoby z niepełnosprawnościami obniżone wpływy na ZFRON i ZFA.
w zakresie obowiązków płatnika - Zakład Aktywności Zawodowej
Możliwość zmiany warunków pracy pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych i pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwach prowadzących działalność polegającą na zapewnieniu funkcjonowania źródeł ciepła i sieci ciepłowniczych, wyższa rekompensata dla zakładów aktywności zawodowej z tytułu przestoju lub spadku przychodów z działalności wytwórczej lub usługowej, przyznanie dodatkowego dnia zwolnienia
Z mocą od 1 stycznia 2021 r. weszły w życie przepisy nowego rozporządzenia w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi PFRON przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz. W porównaniu z poprzednio obowiązującymi przepisami zmianie uległy formularze DEK-II-a i DEK-II-b przeznaczone dla pracodawców prowadzących zakłady pracy chronionej. W formularzach tych podmioty zobowiązane
Od 1 października 2002 r. zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Nowelizacją ustawy wprowadzono szereg zupełnie nowych rozwiązań, lecz zakres ich nie będzie dotyczył wszystkich podatników VAT. Większość nowych przepisów ma bowiem charakter fakultatywny i to od woli samego podatnika będzie zależało, czy te rozwiązania
Liczne ułatwienia, ulgi podatkowe i dofinansowania kosztów zatrudnienia dla zakładów pracy chronionej stanowią o atrakcyjności takiej formy prowadzenia działalności gospodarczej. Uzyskanie statusu takiej jednostki wymaga jednak spełnienia warunków odnoszących się do zatrudniania niepełnosprawnych.
Czy zakład pracy chronionej może wybrać kwartalną formę rozliczeń podatku od towarów i usług przewidzianą dla małego podatnika, a w konsekwencji czy organ podatkowy wypłaci zwrot małemu podatnikowi będącemu zakładem pracy chronionej, który złoży deklarację VAT-7K i zażąda zwrotu całości lub części wpłaconego podatku VAT?
Z myślą o aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych ustawodawca wprowadził odmienne unormowania, dotyczące opłacania składek na ich ubezpieczenia, które mają zachęcić pracodawców do zatrudniania tych osób.
Od 1 lutego 2003 r. weszła w życie znowelizowana przez Sejm 20 grudnia 2002 r. ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2003 r. Nr 7, poz. 79).
Jedną z form realizowania celów zawodowych przez organizacje pozarządowe może być prowadzenie zakładu aktywności zawodowej. Jeśli celem statutowym takiej organizacji jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych, może ona - po spełnieniu określonych warunków - być organizatorem takiego zakładu.
Czy Zakład spełnił warunek o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy PDOP przekazując dochód z działalności na ZFA za 2015 rok (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)
Termin przekazywania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych na zakładowy fundusz aktywności.