Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-06-27

Nowe zasady rehabilitacji zawodowej

Od 1 lutego 2003 r. weszła w życie znowelizowana przez Sejm 20 grudnia 2002 r. ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2003 r. Nr 7, poz. 79).

Do istotnych zmian wprowadzonych tą ustawą należą nowe regulacje dotyczące warsztatów terapii zajęciowej i turnusów rehabilitacyjnych. Zmieniono regulacje dotyczące zakładów pracy chronionej i zakładów aktywności zawodowej, doprecyzowano definicje stopni niepełnosprawności, precyzyjniej określono katalog uprawnień przysługujących pełnomocnikowi w ramach sprawowanego nadzoru nad orzecznictwem. Wprowadzono możliwość weryfikacji orzeczeń wydanych niezgodnie ze stanem faktycznym. Doprecyzowano regulacje dotyczące obowiązków pracodawcy związanych z tworzeniem zakładowego funduszu rehabilitacji. Określono nowe zadania samorządu wojewódzkiego dofinansowywane z PFRON, przewidziano możliwość powoływania społecznych i wojewódzkich rad konsultacyjnych do spraw osób niepełnosprawnych.
Stopnie niepełnosprawności
Zmodyfikowano definicje stopni niepełnosprawności.
Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.
zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy w porównaniu do zdolności, jakie wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub osobę mającą ograniczenia w pełnieniu ról społecznych, dające się kompensować za pomocą wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00