Solidarność: uczniowie nie znają praw pracowniczych
Ubiegły rok przyniósł kolejny wzrost liczby wykroczeń przeciwko prawom pracownika. Zdaniem ekspertów to odzwierciedla sytuację w polskich firmach
Mandaty za wykroczenia i wyniki ankiety, zgodnie z którą jedna piąta pracowników zatrudnionych w instytucji doświadczyła pogorszenia samopoczucia w związku z sytuacją w pracy – to rezultaty kontroli inspekcji pracy w Biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców
Pracownik korzysta z urlopu rodzicielskiego. Ostatnio zawiadomił pracodawcę, że zamierza z niego zrezygnować. Czy pracodawca jest bezwzględnie związany takim wnioskiem?
Czy pracodawca może odmówić udzielenia zwolnienia z tytułu siły wyższej?
Pracownik ma dwie umowy o pracę u różnych pracodawców (jedna umowa na pełny etat, druga umowa na 0,25 etatu - praca po 2 godziny dziennie). Czy czynności związane z drugą umową mogą być wykonywane w trakcie podstawowych 8 godzin związanych z pracą na pełny etat? Czy wypisując wniosek urlopowy powinno się wypisywać jednocześnie u dwóch pracodawców?
Zatrudniony na podstawie umowy na czas określony zyskał po zmianach nie tylko prawo do uzasadnienia wypowiedzenia, lecz także prawo przywrócenia do pracy. Ale jest warunek: czas, by z niego skorzystać, nie może być za krótki. Tylko co to znaczy? Z kodeksu pracy to nie wynika, a każda sprawa może być źródłem sporów
26 kwietnia 2023 r. weszła w życie rewolucyjna nowelizacja Kodeksu pracy. Wprowadziła ona istotne zmiany w zakresie praw i obowiązków zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Nowelizacja wdraża do polskiego systemu prawnego dwie unijne dyrektywy – tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance.
W ostatnich miesiącach trwa intensywna dyskusja dotycząca możliwości i zakresu przetwarzania poszerzonego zakresu danych pracowników i współpracowników, w związku z przeciwdziałaniem skutkom pandemii. Praktyczne aspekty tej kwestii są niezwykle istotne, dotyczą bowiem dopuszczalności skierowania pracownika na testy, żądania ujawnienia ich wyników czy informowania zespołu o stanie zdrowia konkretnego
Funkcjonowanie przedsiębiorców w dobie pandemii koronawirusa wymusza stosowanie nowych, nieznanych wcześniej polskiemu porządkowi prawnemu, rozwiązań. W stosunku do wykonywania pracy przez pracowników takim novum jest praca zdalna. Tzw. home office nie jest uregulowany w Kodeksie pracy, który natomiast przewiduje instytucję telepracy. Nie są to zdecydowanie pojęcia tożsame i diametralnie się różnią
Nagrywać, nie nagrywać? Większe poczucie bezpieczeństwa czy ograniczenie wolności? Kwestie monitoringu wizyjnego w miejscu pracy od lat budzą kontrowersje. Z jednej strony mogą uchodzić za narzędzia mające na celu ograniczać wolność pracowników i potwierdzać ograniczonych brak zaufania do pracowników, z drugiej, często są rozumiane jako forma bezpieczeństwa, szczególnie w przypadku dużych zakładów
W specustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 znalazły się zapisy o możliwości polecenia pracownikowi wykonywania tzw. pracy zdalnej. Eksperci wyjaśniają, na czym polegają nowe zmiany oraz jakie prawa i obowiązki mają pracownik i pracodawca.
Przepisy Kodeksu pracy zakazują pracodawcy wypowiedzenia umowy o pracę w trakcie trwania urlopu pracownika. Czy pracownik może złożyć wypowiedzenie, będąc ma urlopie macierzyńskim?
Naruszanie praw pracowniczych nie jest niczym nowym w polskim systemie prawnym. Poważny problem pojawia się dopiero w momencie, gdy naruszenie praw pracowniczych jest złośliwe lub uporczywe. Wówczas pracownicy błędnie myślą, że mogą dochodzić swoich praw tylko w postępowaniu cywilnym. Aby ukrócić tego typu praktyki i pomóc pracownikom, ustawodawca postanowił zakwalifikować złośliwe naruszanie praw
Prawo do bycia zapomnianym to inaczej prawo osoby, której dane są przetwarzane, do usunięcia danych przez administratora. RODO przyznaje również inne prawa związane z przetwarzaniem danych osobowych, takie jak: prawo dostępu do danych, prawo do sprostowania danych czy prawo do ograniczenia przetwarzania danych. Kiedy prawa osób, których dane są przetwarzane, mogą zostać ograniczone?
Stosunek pracy zasadniczo rozwiązuje się wraz z upływem okresu wypowiedzenia, którego długość wynika z przepisów Kodeksu pracy. Okres ten może jednak ulec skróceniu na podstawie jednostronnej decyzji pracodawcy z 3 miesięcy do maksymalnie 1 miesiąca. Istnieje również możliwość zawarcia porozumienia, na podstawie którego strony wcześniej zakończą współpracę skracając ustawowy okres wypowiedzenia.
Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. Jak napisać wniosek o urlop wypoczynkowy?
Kodeks pracy przewiduje kilka sytuacji, kiedy pracownik nie ma obowiązku pracować na wypowiedzeniu. Można w tym czasie, a czasami nawet trzeba, wykorzystać urlop wypoczynkowy. Pracodawca ma prawo zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Możliwe jest również otrzymanie dni wolnych na poszukiwanie nowej pracy. Strony mogą również ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy o pracę.
Prawo do wypowiedzenia umowy o pracę przysługuje każdej ze stron stosunku pracy w dowolnym momencie. Przepisy precyzyjnie regulują kwestię zakończenie zatrudnienia. Jakie obowiązki i uprawnienia mają pracodawca i pracownik w tym zakresie?
Nie budzi wątpliwości obowiązek pracodawcy do wydania świadectwa pracy po rozwiązaniu lub w przypadku wygaśnięcia umowy o pracę, jeżeli pracodawca nie zamierza nawiązać z pracownikiem kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy.
Od stycznia 2019 roku w życie wejdą zmiany w Kodeksie Pracy oraz ustawie o emeryturach i rentach, które pozwolą na rezygnację z papierowych archiwów akt pracowniczych. Jakie zmiany czekają pracodawców i czy warto przejść na e-teczki?