Informacje ważne dla klientów biur rachunkowych – maj 2023 r.
Kalendarium wydarzeń maj 2023 r.
Kalendarium wydarzeń maj 2023 r.
Płatnicy składek muszą poinformować ZUS o przychodzie uzyskanym przez osoby pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne w okresie od 1 marca 2020 r. do 28 lutego 2021 r. Termin na dopełnienie tego obowiązku upływa 31 maja 2021 r.
Przedsiębiorcy, którzy pobierają jednocześnie świadczenie lub zasiłek przedemerytalny, muszą w ZUS złożyć oświadczenie o wysokości przychodu. W przypadku gdy zatrudniają pracowników lub zleceniobiorców pobierających takie świadczenia, muszą tym osobom wystawić zaświadczenia o wysokości pobranego przez nich przychodu. W tym roku zaświadczenie/oświadczenie o wysokości przychodu uzyskanego w okresie od
Płatnicy składek zatrudniający pracowników bądź zleceniobiorców, którzy jednocześnie pobierają świadczenie bądź zasiłki przedemerytalne, mają obowiązek wystawienia i przesłania do ZUS zaświadczeń o wysokości ich przychodów. W zaświadczeniach tych należy wykazać przychody uzyskane w okresie od 1 marca 2018 r. do 28 lutego 2019 r. W 2019 r. termin na złożenie takiego dokumentu mija 31 maja.
Przedsiębiorcy, którzy pobierają jednocześnie świadczenie lub zasiłek przedemerytalny, muszą w ZUS złożyć oświadczenie o wysokości przychodu. W przypadku gdy zatrudniają pracowników lub zleceniobiorców pobierających takie świadczenia, muszą tym osobom wystawić zaświadczenia o wysokości pobranego przez nich przychodu. Zaświadczenie/oświadczenie o wysokości przychodu uzyskanego w okresie od 1 marca 2018
Czytelnicy „Serwisu PP” często zwracają się do redakcji z pytaniami dotyczącymi nabywania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Od 1 kwietnia br. uległy zmianie zasady łączenia zasiłków i świadczeń przedemerytalnych z innymi przychodami. Sytuacje, w których wymienione świadczenia ulegają zawieszeniu, wymienia znowelizowany art. 37n ustawy z 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz.U. z 2001 r. Nr 6, poz. 56 ze zm.; ost. zm. Dz.U. z 2002 r. Nr 25, poz. 253.
Podstawa wymiaru emerytury, nabycie prawa do wcześniejszej emerytury związanej z pracą w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, warunki uzyskania, wysokość świadczenia przedemerytalnego oraz dokumentowanie prawa do świadczeń z ZUS to nurtujące Czytelników „Prawa Przedsiębiorcy” zagadnienia z ubezpieczeń społecznych. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na pytania przesłane do redakcji.
Osoby dorabiające do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych do końca maja 2012 r. muszą poinformować ZUS o przychodzie uzyskanym w poprzednim roku rozliczeniowym, przedkładając zaświadczenie wystawione przez płatnika składek lub - jeśli prowadzą działalność gospodarczą - własne oświadczenie. W tym roku po raz pierwszy ZUS rozliczy ich przychód według nowych zasad.
Rozwiązania przyjęte w ustawie polegają m.in. na przywróceniu uprawnienia do zasiłków i świadczeń przedemerytalnych na starych zasadach tym, którzy utracili je na skutek zmian wprowadzonych przed rokiem, na zwiększeniu roli samorządów lokalnych w walce z bezrobociem, na określeniu zasad tworzenia i działania prywatnych agencji zatrudnienia, oraz na ustaleniu minimalnych kwot grzywien za nieprzestrzeganie
Płatnicy składek, którzy zatrudniają osoby uprawnione do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, do końca maja br. powinni poinformować ZUS o przychodzie, jaki osoby te osiągnęły w okresie ostatniego roku rozliczeniowego, tj. od 1 marca 2010 r. do 28 lutego 2011 r. Do poinformowania ZUS o przychodach jest również zobowiązany sam zatrudniony. Jednak w praktyce trzeba poinformować ZUS o zarobkach
W zamian za brak waloryzacji emerytur, rent, zasiłków i świadczeń przedemerytalnych w 2005 r. (a także w kolejnych latach), osoby uprawnione do tych świadczeń, mające dochody nieprzekraczające kwoty 9600 zł w poprzednim roku kalendarzowym, mogą starać się o dodatek pieniężny. Jego przyznanie i wypłata zostały uzależnione od złożenia w ZUS określonej dokumentacji.
Anna Semenowicz, nasza autorka pełniąc telefoniczny dyżur w „Gazecie Prawnej”, udzielała odpowiedzi na pytania związane z problematyką świadczeń i zasiłków przedemerytalnych. Niżej przedstawiamy niektóre z nich.
Od 1 kwietnia br. uległy zmianie zasady łączenia zasiłków i świadczeń przedemerytalnych z innymi przychodami. Sytuacje, w których wymienione świadczenia ulegają zawieszeniu, wymienia znowelizowany art. 37n ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (t.j. Dz.U. z 2001 r. nr 6, poz. 56 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2002 r. nr 25, poz. 253). Zmiany te wprowadzone zostały