Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-06-29

Z dyżuru telefonicznego specjalisty

Zasiłki i świadczenia przedemerytalne

Anna Semenowicz, nasza autorka pełniąc telefoniczny dyżur w „Gazecie Prawnej”, udzielała odpowiedzi na pytania związane z problematyką świadczeń i zasiłków przedemerytalnych. Niżej przedstawiamy niektóre z nich.

Anna Semenowicz
Kancelaria Senatu RP
Mam 53 lata, pobieram rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy i nadal pracuję. Zakład pracy, który mnie zatrudnia, prawdopodobnie dokona zwolnień grupowych. Czy w przypadku zwolnienia mnie z pracy będę miała prawo do świadczenia przedemerytalnego?
Stosownie do art. 37k ust. 1 ustawy z 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz.U. z 2001 r. Nr 6, poz. 56 ze zm.), świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie spełniającej określone w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy warunki do otrzymania statusu bezrobotnego i określone w art. 23 warunki uzyskania prawa do zasiłku, jeżeli osoba:
• osiągnęła wiek co najmniej 58 lat kobieta i 63 lata mężczyzna i posiada okres uprawniający do emerytury lub
• w roku kalendarzowym, w którym został rozwiązany stosunek pracy lub stosunek służbowy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, ukończyła co najmniej 55 lat kobieta i 60 lat mężczyzna oraz posiada staż uprawniający do emerytury lub
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00