Interpretacja indywidualna z dnia 14 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.507.2024.2.BR
Możliwość przeznaczenia uzyskanych środków ze sprzedaży nieruchomości na cele mieszkaniowe (służebność osobista).
Możliwość przeznaczenia uzyskanych środków ze sprzedaży nieruchomości na cele mieszkaniowe (służebność osobista).
Ustanowienie nieodpłatnej służebności na rzecz matki przez córkę będącą w związku małżeńskim.
Odpłatne zbycie nieruchomości nabytej do majątku wspólnego małżonków.
Jako że nabycie ograniczonego prawa rzeczowego (nieodpłatnej służebności mieszkania) nastąpi na podstawie umowy zawartej pomiędzy Panią (matką jako nabywcą prawa) a Pani synem, to w sytuacji, gdy żona Pani syna (Pani synowa) wyrazi zgodę, o której mowa w art. 37 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego na ustanowienie ww. służebności, nabycie to skorzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 4a ustawy
Nabycie ograniczonego prawa rzeczowego (nieodpłatnej służebności mieszkania) nastąpi na podstawie umowy zawartej wyłącznie pomiędzy ojcem jako nabywcą prawa a córką. Zatem w sytuacji, gdy mąż córki (zięć) wyrazi zgodę, o której mowa w art. 37 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego na ustanowienie ww. służebności, nabycie to skorzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 4a ustawy o podatku od spadków
Opodatkowanie wynagrodzenia za zrzeczenie się służebności.
w zakresie skutków podatkowych ustanowienia nieodpłatnej służebności osobistej (mieszkania)
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego
Zwolnienie przedmiotowe. Wydatkowanie przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości na nabycie lokalu mieszkalnego/realizacja własnych celów mieszkaniowych w przyszłości.
Nie jest możliwe obniżenie na potrzeby podatku od czynności cywilnoprawnych wartości rynkowej zakupionego mieszkania o wartość ustanowionej na rzecz sprzedającej służebności osobistej, ustaloną na podstawie art. 13 ustawy o podatku od spadków i darowizn, bowiem ustawa o pcc nie przewiduje odliczania długów i ciężarów od wartości rynkowej, która to stanowi podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży
Dla zastosowania omawianego zwolnienia nie ma znaczenia, że pomiędzy małżonkami została orzeczona separacja.
Zwolnienie z opodatkowania kwoty otrzymanej za zrzeczenie się ustanowionej służebności.
Czy ustanowienie służebności mieszkania na rzecz Wnioskodawczyni na mocy zawartej miedzy stronami ugody w dniu 14 grudnia 2012 r. korzysta ze zwolnienia wynikającego z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn?
Czy całkowite zwolnienie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn dotyczy również czynności prawnych darowizny i ustanowienia nieodpłatnej służebności osobistej mieszkania między ojczymem a pasierbem, w sytuacji, gdy pasierb nie został przysposobiony przez ojczyma?
Rekompensata za zrzeczenie się służebności osobistej.
W jakiej wysokości Wnioskodawczyni jest zobowiązana zapłacić podatek od nieodpłatnej służebności ustanowionej przez córkę i zięcia?
W jakiej wysokości Wnioskodawca jest zobowiązany zapłacić podatek od nieodpłatnej służebności ustanowionej przez córkę i zięcia na rzecz Jego i małżonki?
Czy kwota 120.000,00 zł wydatkowana przez Wnioskodawczynię na cele mieszkaniowe, stanowiąca zadośćuczynienie za pozbawienie prawa do zamieszkiwania w lokalu w W. jest zwolniona od opodatkowania w myśl przepisów prawa podatkowego?
Czy do długów i ciężarów spadku, pomniejszających wartość nabytego przez wnioskodawczynię spadku, można zaliczyć wartość obciążeń z tytułu zapisu na rzecz siostry i brata, w sytuacji, jeżeli zapisy jeszcze nie zostały wykonane?