Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 4 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.136.2022.1.MD
Jako że nabycie ograniczonego prawa rzeczowego (nieodpłatnej służebności mieszkania) nastąpi na podstawie umowy zawartej pomiędzy Panią (matką jako nabywcą prawa) a Pani synem, to w sytuacji, gdy żona Pani syna (Pani synowa) wyrazi zgodę, o której mowa w art. 37 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego na ustanowienie ww. służebności, nabycie to skorzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 października 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych ustanowienia służebności mieszkania. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
I.Czynność, której dotyczy pytanie o interpretację indywidualną.
Pani syn zamierza ustanowić na Pani rzecz nieodpłatnie służebność mieszkania na podstawie art. 296 i nast. Kodeksu cywilnego.
Wartość mieszkania przekracza kwotę wolną od podatku dla nabywcy z I grupy podatkowej.
Właścicielami mieszkania, na którym zostanie ustanowiona służebność osobista na Pani rzecz, jest Pani syn i jego żona, w ich związku małżeńskim obowiązuje wspólnota majątkowa.
Stronami umowy ustanawiającej służebność będą wyłącznie matka (Pani) i syn. Żona syna złoży w formie pisemnej potwierdzone notarialnie oświadczenie o wyrażeniu zgody na ustanowienie tej służebności.
II.Opis stanu faktycznego.
Matka (czyli Pani) przekaże synowi w darowiźnie tę nieruchomość, gdzie matka teraz mieszka, a syn ustanowi na rzecz matki opisaną wyżej służebność osobistą mieszkania na innej nieruchomości, które jest wspólną małżeńską własnością syna i jego żony. Syn ustanawia służebność mieszkania na rzecz matki, ponieważ dom, w którym matka aktualnie mieszka, jest w bardzo złym stanie technicznym i matka nie może już tam dłużej mieszkać (jest to ponad 100-letni budynek w złym stanie technicznym, możliwe, że remont będzie nieopłacalny i zostanie on przeznaczony do rozbiórki). Syn przekazując matce do jej wyłącznego użytkowania w całości nieruchomość mieszkalną w bardzo dobrym stanie technicznym, w zamian za nieruchomość mieszkalną w bardzo złym stanie technicznym, realizuje w ten sposób moralny obowiązek opieki nad matką.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right