Interpretacja indywidualna z dnia 14.02.2020, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.688.2019.1.JK3, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.688.2019.1.JK3
Opodatkowanie odszkodowania otrzymanego za niedostarczenie lokalu socjalnego.
Opodatkowanie odszkodowania otrzymanego za niedostarczenie lokalu socjalnego.
Skutki podatkowe otrzymania odszkodowania wypłaconego przez Gminę w związku z niedostarczeniem lokalu socjalnego
Skutki podatkowe otrzymania odszkodowania wypłaconego przez Gminę w związku z niedostarczeniem lokalu socjalnego
Podatek od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania naliczonego odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu mieszkalnego wraz ze wszystkimi składnikami, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Stawka VAT dla opłat pobieranych w wysokości ustalonej na podstawie art. 4 ust. 1, 2, 4, 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z tytułu użytkowania lokali mieszkalnych bez tytułu prawnego, w sytuacji, gdy nie wystąpiono z wnioskiem do sądu o eksmisję oraz opodatkowanie podatkiem VAT ww. opłat pobieranych w sytuacji, gdy wystąpiono z wnioskiem do sądu o eksmisję.
Czy odszkodowanie od gminy, które zostało przyznane wyrokiem sądowym na podstawie art. 18 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów () w związku z art. 417 oraz art. 361 i 363 Kodeksu cywilnego jest wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych?
PIT - w zakresie opodatkowania odszkodowania wypłaconego właścicielowi lokalu mieszkalnego.
Czy uzyskane przez Spółdzielnię Mieszkaniową odszkodowanie od Gminy za niedostarczanie lokali socjalnych będzie skutkowało wystawieniem PIT 8C dla osób posiadających wyrok sądowy z uprawnieniem do lokalu socjalnego?
Czy udokumentowane nakłady poniesione przez Wnioskodawcę na modernizację i poprawę stanu faktycznego lokalu, powodujące wzrost wysokości odszkodowania z tytułu nie dostarczenia przez Gminę lokalu socjalnego, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu otrzymanego w formie tego odszkodowania?
Czy przyznane przez Urząd Gminy odszkodowanie właścicielowi nieruchomości z tytułu niedostarczenia przez Miasto lokalu socjalnego osobom eksmitowanym zwolnione jest z podatku dochodowego od osób fizycznych?
zgodnie z art. 21 ust. 1 ww. Umowy kwota odszkodowania uzyskana przez Wnioskodawczynię podlega opodatkowaniu tylko w państwie miejsca zamieszkania Wnioskodawczyni, czyli we Francji. Zatem do opodatkowania przedmiotowego odszkodowania nie stosuje się przepisów polskiego prawa podatkowego. Wnioskodawczyni nie jest zobowiązana do rozliczenia dochodów z tytułu otrzymanego odszkodowania w Polsce.
Czy Spółdzielnia Mieszkaniowa powinna zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych od przychodu ze sprzedaży własnościowego prawa do lokalu po uzyskaniu wpływu gotówki na konto Spółdzielni Mieszkaniowej?
Odszkodowanie, które zostanie wypłacone Wnioskodawcy jako właścicielowi lokalu z tytułu nie dostarczenia lokalu socjalnego osobie uprawnionej z mocy wyroku, zasądzone od Gminy nie podlega zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ani też na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym przychód z tytułu przedmiotowego odszkodowania
Umowa najmu jest powszechnie znaną i stosowaną umową. Choć na pierwszy rzut oka jest to prosta konstrukcja, w praktyce budzić może jednak wiele wątpliwości. Najem polega na tym, że jedna strona czasowo i za wynagrodzeniem udostępnia rzecz drugiej stronie do korzystania. Nie następuje przy tym zmiana właściciela rzeczy. Według zasad określonych w umowie i w kodeksie cywilnym prawa właściciela są czasowo
Czy zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odszkodowanie od gminy za niedostarczenie lokalu socjalnego stanowi przychód Spółdzielni z działalności gospodarki zasobami mieszkaniowymi i ma wpływ na wielkość dochodu uzyskanego z tej gospodarki, który zwolniony jest od podatku dochodowego od osób prawnych?
Czy przychody z tytułu otrzymanego odszkodowania od gminy za niedostarczenie lokali socjalnych dla osób uprawnionych do nich na mocy wyroków sądowych, korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych, czy też należy je opodatkować?
Konstytucja RP zapewnia każdemu obywatelowi nienaruszalność mieszkania oraz wskazuje, iż każdy ma prawo do własności. Podkreśla także, że władze publiczne są zobowiązane do prowadzenia polityki sprzyjającej zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, a w szczególności przeciwdziałają bezdomności, wspierają rozwój budownictwa socjalnego oraz popierają działania obywateli zmierzające do uzyskania