Dodatkowe zobowiązania i sankcje VAT
Jakie są skutki podatkowe zawarcia umowy sprzedaży zawartej między spółką z o.o. a komandytową, w następstwie której doszło do sprzedaży wskazanych w umowie składników majątku?
Czy zmiana definicji pojęcia „przedsiębiorstwo” w kodeksie cywilnym ma wpływ na opodatkowanie sprzedaży przedsiębiorstwa? Czy przejście klienteli spółki z o.o. na spółkę komandytową powoduje konieczność zapłaty podatku?
Na czym polega dodatkowe (sankcyjne) zobowiązanie podatkowe w VAT? Kiedy organy podatkowe lub organy kontroli skarbowej ustalają takie zobowiązanie, a kiedy nie mają do tego prawa?
Czy były wspólnik może być adresatem decyzji wymierzającej spółce zaległy podatek VAT? Czy jeśli spółka cywilna została rozwiązana przed doręczeniem jej decyzji wymierzającej podatek VAT, oznacza to, że wydano decyzję w stosunku do podmiotu, który już nie istniał? Czy w tej sytuacji byli wspólnicy będą mieli obowiązek uiszczenia zaległego podatku VAT spółki?
Jaki jest termin przedawnienia decyzji o wymiarze VAT od importu towarów wydanej przez urząd skarbowy na podstawie art. 11c ustawy o VAT? Jaki charakter ma ta decyzja? W jakim terminie trzeba zapłacić wynikający z niej podatek?
Jak powstaje dodatkowe zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług? Jaki jest termin przedawnienia tego dodatkowego (sankcyjnego) zobowiązania?
Jakie są prawa i obowiązki spadkobierców? Jakie skutki wywołuje śmierć podatnika prowadzącego działalność gospodarczą?
12 września 2002 r. została uchwalona ustawa o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 169, poz. 1387). Przedmiotem nowelizacji była między innymi kwestia przedawnienia dodatkowego zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 68 § 3 Ordynacji podatkowej zobowiązanie to nie powstaje, jeżeli decyzja je ustalająca
1 stycznia 2003 r. wchodzi w życie nowela do ustawy - Ordynacja podatkowa na mocy ustawy z 12 września 2002 r. (Dz.U. Nr 169, poz. 1387). W znowelizowanej ordynacji znalazła się pewna liczba uregulowań dotyczących wyłącznie VAT.
Ustawa o podatku od towarów i usług jest jednym z najczęściej nowelizowanych aktów prawnych. Jest przez to w wielu swoich uregulowaniach niespójna, trudna do interpretacji, a jej przepisy zawierają liczne odesłania. Wszystko to sprawia, że podatnicy mają trudności w stosowaniu regulacji dotyczących podatku od towarów i usług, co niejednokrotnie prowadzi do popełniania błędów, a w konsekwencji do sporów
26 marca 2002 r. weszła w życie ustawa z dnia 15 lutego 2002 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, o zmianie ustawy o Policji oraz o zmianie ustawy - Kodeks wykroczeń (Dz.U. nr 19, poz. 185). Konsekwencją nowych regulacji prawnych w zakresie rozliczania podatku od towarów i usług jest m.in. wprowadzenie do ustawy zasad korygowania podatku naliczonego. Dotychczas