Czy pracownik pobierający świadczenie przedemerytalne objęty jest ochroną przedemerytalną
Czy pracownik, który pobiera świadczenie przedemerytalne posiada prawo do ochrony przedemerytalnej przed wypowiedzeniem umowy o pracę?
Czy pracownik, który pobiera świadczenie przedemerytalne posiada prawo do ochrony przedemerytalnej przed wypowiedzeniem umowy o pracę?
Od 1 marca br. zatrudniamy w ramach umowy zlecenia 60-letniego mężczyznę uprawnionego do wcześniejszej emerytury. Zgodnie z umową, wynagrodzenie z tytułu wykonywania wskazanych w niej obowiązków w miesięcznej wysokości 4000 zł będziemy mu wypłacali do 10. dnia danego miesiąca za poprzedni miesiąc. Pierwszą wypłatę otrzyma w kwietniu 2012 r. za marzec br. Czy wynagrodzenie to spowoduje zawieszenie lub
Zatrudniamy na 1/2 etatu pracownika, który pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy "z ogólnego stanu zdrowia". W październiku br. ukończy on 65 lat i chciałby przejść na emeryturę. Czy będzie miał taką możliwość i w jaki sposób ZUS obliczy mu to świadczenie? Czy będzie mógł u nas dalej pracować? Jaki wpływ będzie miała wykonywana przez niego praca na pobieranie świadczenia emerytalnego?
Podstawowe warunki wymagane do uzyskania emerytury to osiągnięcie wieku 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn oraz udokumentowanie okresu składkowego i nieskładkowego wynoszącego co najmniej 20 lat dla kobiet, 25 lat dla mężczyzn.
Osoby, którym ZUS zawiesi emeryturę od 1 października br. z powodu kontynuowania zatrudnienia, będą mogły wystąpić z wnioskiem o przeliczenie swojego świadczenia. Ponowne ustalenie wysokości emerytury będzie możliwe najwcześniej po 18 miesiącach od jej zawieszenia, jeżeli stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu. Takie zmiany wprowadza od 1 października 2011 r. nowelizacja ustawy emerytalnej.
Prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (dawniej Ewidencja Działalności Gospodarczej) oraz zatrudniam pracowników. Mam wypracowany staż pracy od 1 września 1965 r., w tym od 2 stycznia 1995 r. prowadzę firmę. W styczniu 2012 r. skończę 65 lat. Czy muszę zakończyć działalność (przynajmniej na 1 dzień) z powodu osiągnięcia wieku
Powróciła koncepcja przedłużenia wieku emerytalnego kobiet. Dziś wynosi on 60 lat, ale może zostać wydłużony o 5 lat i zrównany z wiekiem emerytalnym mężczyzn.
Nasza pracownica urodziła się 20 lipca 1951 r. Do ubezpieczenia społecznego po raz pierwszy przystąpiła w wieku 18 lat. Do końca 1998 r. udowodniła 21 lat, 3 miesiące oraz 15 dni składkowych oraz 3 lata, 2 miesiące i 10 dni nieskładkowych. W 2004 r. zgłosiliśmy wniosek o ustalenie jej kapitału początkowego. ZUS obliczył ten kapitał, uwzględniając 24-letni staż ubezpieczeniowy. Pominął natomiast pozostałe
W przyszłym roku nasza pracownica ukończy 60 lat i po rozwiązaniu stosunku pracy będzie chciała zgłosić wniosek o emeryturę. W 1999 r. zapisała się do OFE. Czy po osiągnięciu wieku emerytalnego nabędzie prawo do okresowej emerytury kapitałowej, a jeśli tak, to w jaki sposób emerytura ta zostanie ustalona? Czy składając wniosek o emeryturę będzie mogła wystąpić z OFE i czy takie rozwiązanie będzie dla
Jak należy prawidłowo sporządzić dokumentację będącą podstawą do uzyskania świadczeń? Jakie okresy zarobkowania wybrać do ustalenia podstawy wymiaru świadczeń?
Zasady ustalania prawa do emerytury i obliczania jej wysokości na „starych” warunkach zależą nie tylko od daty urodzenia świadczeniobiorcy, tj. przed 1 stycznia 1949 r., ale również, w przypadku niektórych grup zawodowych, od spełnienia dodatkowych wymogów określonych w ustawach branżowych.