Czy pracodawca może pozbawić pracownika-członka zarządu wynagrodzenia za pracę, jeżeli zakwestionował jego zatrudnienie w ramach stosunku pracy
Podstawą odpowiedzialności pracodawcy w związku z naruszeniem zasady niedyskryminacji jest sam fakt naruszenia tej zasady. Dochodząc roszczenia, nie trzeba wykazać winy osoby odpowiedzialnej za to naruszenie.
W Niemczech szczególnie chronione przed wypowiedzeniem są: pracownice w ciąży oraz w okresie 4 miesięcy po porodzie, osoby korzystające z urlopu wychowawczego, niepełnosprawni oraz członkowie rad zakładowych. Nie podlegają natomiast ochronie osoby nieobecne w pracy z powodu choroby.
Ugoda dla celów dowodowych powinna być zawarta na piśmie. Zapisy w niej powinny być zrozumiałe i jednoznaczne, tak aby nie budziły wątpliwości interpretacyjnych. Postanowienia ugody nie mogą pogarszać sytuacji pracowników w zakresie ich uprawnień wynikających z przepisów prawa pracy, np. potrącenia umowne nie mogą przekroczyć limitów określonych w Kodeksie pracy.
Kosztami działalności firmy są m.in. składki odprowadzane przez pracodawcę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W razie niewypłacalności pracodawcy pracownicy otrzymają z Funduszu część należnych im świadczeń, bo pomoc ta, z założenia, ma charakter wyłącznie socjalny.
Kodeks spółek handlowych nie określa w jakiej formie powinna być zawarta umowa o pracę członka zarządu spółki. Natomiast kodeks pracy, choć przewiduje jako zasadnicze zawarcie umowy o pracę w formie pisemnej, to jednak nie wyklucza, że umowa o pracę może być zawarta także w sposób dorozumiany. W praktyce zawarcie umowy w sposób dorozumiany ma istotne znaczenie, gdyż pozwala na ustalenie istnienia stosunku
Pracodawca jest zwolniony z obowiązku dokonania usprawnień dla osoby niepełnosprawnej, jeżeli skutkowałoby to dla niego nieproporcjonalnie wysokimi obciążeniami, a obciążenia te nie byłyby w wystarczającym stopniu rekompensowane ze środków publicznych.