Składanie deklaracji na podatek od środków transportowych
24 stycznia 2018 r. ogłoszono Komunikat MF w sprawie przyjęcia Stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie zasady rzetelnego i jasnego obrazu w realizacji przepisów art. 4 ust. 1 oraz ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości.
Każda jednostka podlegająca przepisom ustawy o rachunkowości powinna w momencie otwarcia ksiąg rachunkowych posiadać opracowane i zatwierdzone przez kierownika jednostki własne zasady (politykę) rachunkowości.
Spółka akcyjna ma w spółce z o.o. 52% udziałów. Zarząd spółki akcyjnej podjął uchwałę w sprawie zasad polityki rachunkowości w grupie kapitałowej i nakazał stosować ją przez spółkę z o.o. Czy taka praktyka jest zgodna z prawem?
Szczególnie ważne jest dokładne określenie zasad wyceny aktywów i pasywów w zakresie, w jakim ustawa pozostawia jednostce prawo wyboru. Niezasadne jest zatem opisywanie przez jednostkę wszystkich metod wyceny, powinna ona ograniczyć się jedynie do wybranych, oczywiście w zakresie, w jakim jej na to pozwala ustawa, i opisać te, które stosuje.
Fundacje, stowarzyszenia, organizacje dobroczynności i opieki społecznej, a także inne jednostki niebędące spółkami handlowymi i nieprowadzące działalności gospodarczej nie muszą prowadzić pełnej rachunkowości. W swoich ewidencjach mogą stosować uproszczenia.
W poprzedniej części zaprezentowaliśmy podstawy sporządzania sprawozdania finansowego, inwentaryzację, problem rozliczania różnic inwentaryzacyjnych.
Dawno już minęły czasy, kiedy głównym czytelnikiem sprawozdań finansowych był urząd skarbowy. Dzisiaj przygotowuje się je z myślą o udziałowcach, bankach, potencjalnych inwestorach, wierzycielach i dostawcach. Każda z tych grup oczekuje, że informacja przedstawiona w sprawozdaniu finansowym będzie pomocna przy podejmowaniu decyzji.