Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-12-12

Międzynarodowe standardy rachunkowości

Rachunkowość twórcza

Dawno już minęły czasy, kiedy głównym czytelnikiem sprawozdań finansowych był urząd skarbowy. Dzisiaj przygotowuje się je z myślą o udziałowcach, bankach, potencjalnych inwestorach, wierzycielach i dostawcach. Każda z tych grup oczekuje, że informacja przedstawiona w sprawozdaniu finansowym będzie pomocna przy podejmowaniu decyzji.

Katarzyna Kowalczyk, absolwentka ACCA, trener w firmie Ernst & Young Szkolenia (www.ey.com./pl/szkolenia), wykładowca programów szkoleniowych „MSR-y a nowa ustawa o rachunkowości” i „Znowelizowana ustawa o rachunkowości - warsztaty”
Dlatego też większość krajów na świecie wprowadziła zasady i standardy rachunkowości, czyli pewnego rodzaju język dla finansistów, za pomocą którego przekazywane są ujęte w sprawozdaniu finansowym informacje. Dwie podstawowe zasady rachunkowości to zasada współmierności przychodów i kosztów oraz zasada nakazująca ujęcie wszystkich osiągniętych przychodów i kosztów związanych z tymi przychodami w okresie obrachunkowym, którego dotyczą, niezależnie od terminu zapłaty. Oznacza to, że podstawą rozpoznania transakcji w księgach rachunkowych (a tym samym wykazania w sprawozdaniu finansowym) nie jest przepływ gotówki, ale założenie, że taki przepływ nastąpi. Zastosowanie tych zasad powoduje, że transakcje i wydarzenia rozpoznawane są często w innym okresie niż faktyczny przepływ gotówki z nimi związany. Dodatkowo, zasada współmierności przychodów i kosztów nakazuje rozpoznać transakcje tylko wtedy, gdy przychody i koszty z nimi związane będą zaksięgowane w tym samym okresie.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00