Data publikacji: 12.01.2002
Przygotowanie do sporządzenia sprawozdania finansowego za 2001 r. (cz. 2)
W poprzedniej części zaprezentowaliśmy podstawy sporządzania sprawozdania finansowego, inwentaryzację, problem rozliczania różnic inwentaryzacyjnych.
RÓŻNICE KURSOWE
Przygotowując się do zamknięcia ksiąg rachunkowych i sporządzenia bilansu, napotykamy różnice kursowe, które powstały w ciągu roku obrotowego i na dzień bilansowy.
Ujmując w księgach rachunkowych każdą pozycję aktywów lub pasywów bądź przychodów i kosztów, która jest wyrażona w walucie obcej, przeliczamy ją na walutę polską. Jak to zrobić? Wartość danej pozycji operacji, która jest wyrażona w walucie obcej, należy przeliczyć na złote, stosując właściwy kurs, określający relacje złotego do tej waluty. Sprawa wydawałaby się prosta, gdyby relacje te były stałe. Jak wiadomo, zmiana kursu walut jest zjawiskiem podatnym na różnego rodzaju zewnętrzne oddziaływania, co przyczynia się do tego, że mimo iż wartość danej pozycji wyrażona w walucie obcej pozostaje taka sama, jej wartość złotowa ulega zmianie. Skutkiem tych zmian są różnice kursowe powstałe na skutek zmiany kursów walut obcych w stosunku do złotego.