Interpretacja indywidualna z dnia 17 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.689.2024.2.MKA
Skutki podatkowe otrzymania dodatków relokacyjnego i mieszkaniowego.
Skutki podatkowe otrzymania dodatków relokacyjnego i mieszkaniowego.
Na jakiej podstawie prawnej powinno nastąpić przeniesienie pracowników ze szkół i przedszkoli do CUW? Czy ma tu zastosowanie Kodeks pracy czy ustawa o pracownikach samorządowych?
W szkołach, w których w organizacji pracy przewidziane są ferie zimowe i letnie, aktualnie trwa ruch służbowy. W tym okresie mogą być dokonywane zmiany w stosunku pracy, polegające między innymi na możliwości przenoszenia nauczycieli do innej szkoły bądź na inne stanowiska w tej lub innej szkole.
Czy zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych dodatek za rozłąkę wypłacany żołnierzom zawodowym może być wolny od podatku dochodowego tak jak dodatek za rozłąkę wypłacany pracownikom czasowo przeniesionym do wysokości diet za czas podróży służbowej na obszarze kraju, w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej
Czy dodatek za rozłąkę podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Otrzymywany przez żołnierza zwrot kosztów ( w tym ryczałt) w postaci należności wypłacanych na pokrycie kosztów dojazdu do nowego miejsca pracy i z powrotem, stanowi przychód ze stosunku służbowego zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Czy zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych dodatku za rozłąkę przysługujące pracownikom czasowo przeniesionym można odnieść do żołnierzy zawodowych pełniących kadencję na stanowisku służbowym wyznaczonych na to stanowisko poza miejscowością zamieszkania?
Czy wypłacana należność, z tytułu zwrotu kosztów przejazdu funkcjonariuszom służby więziennej jest zwolniona na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 14 lub pkt 112 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy ww. wypłata podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czy też znajduje się w zwolnieniach przedmiotowych?
Czy świadczenie wypłacane żołnierzom zawodowym (przeniesionym do nowego miejsca pełnienia służby) na podstawie paragraf 7a rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 maja 2004r. w sprawie należności żołnierzy zawodowych za przeniesienia i podróże służbowe (Dz. U. Nr 140, poz. 1487, zm. 2007r. Nr 192, poz. 1389) dodatek za rozłąkę przysługujący w dniach wykonywania zadań służbowych w wysokości
Czy w związku z otrzymaniem przez pracowników Spółki, przewidzianej regulaminem pomocy pieniężnej, na zagospodarowanie w nowym miejscu pracy, tj. innym oddziale Spółki, kwoty tej pomocy winny być opodatkowane jako przychód ze stosunku pracy dla otrzymujących to świadczenie pracowników.
Czy kwoty wypłacane pracownikowi zatrudnionemu na podstawie stosunku pracy z tytułu zmiany miejsca pracy są zwolnione z podatku dochodowego jako kwoty wypłacane z tytułu przeniesienia służbowego wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 14?
Czy zwrot nadpłaconych składek ubezpieczeniowych, pracownikowi (za pośrednictwem płatnika) naliczonych od należności związanych z przemieszczaniem pracowników, wykonujących swoje obowiązki służbowe na terenie całego kraju, stanowi przychód dla pracownika w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy w związku z tym należy pobrać zaliczkę na poczet tego podatku?
Czy zwolnienie zwrotu kosztów przeniesienia służbowego od podatku dochodowego dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę?