Czy pracodawca powinien z własnej inicjatywy udzielić pracownikowi dni wolnych na poszukiwanie pracy
Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony w 2021 r. wynosi tyle samo co wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony i zależy od długości umowy. Jak liczyć okres wypowiedzenia zgodnie z przepisami Kodeksu pracy? Ile wyniesie w przypadku umowy zawartej na 1 rok?
Wypowiadamy pracownikowi umowę o pracę. Czy w takiej sytuacji mamy obowiązek poinformować go o tym, że ma prawo do dni wolnych na poszukiwanie nowej pracy?
Pracownik zwrócił się do nas z wnioskiem o udzielenie 2 dni zwolnienia na poszukiwanie pracy w styczniu 2016 r. Osoba ta jest wynagradzana stałą stawką miesięczną i w tym miesiącu wypłaciliśmy jej wynagrodzenie wraz z dodatkiem za pracę nadliczbową oraz w porze nocnej przypadające w grudniu 2015 r. Poza wynagrodzeniem stałym pracownik nie ma prawa do innych składników, a w okresie ostatnich 3 miesięcy
Pracownik złożył mi wypowiedzenie umowy o pracę. Teraz, kiedy kończy się okres wypowiedzenia, zażądał ode mnie 2 dni na poszukiwanie pracy. Wiem, że mu się one nie należą, ale co zrobić, gdy pracownik nie przyjdzie do pracy?
Pracownikowi, któremu pracodawca wypowiedział umowę o pracę, przysługują dni wolne na szukanie nowego zatrudnienia.
Wiele uprawnień pracowniczych zależy od długości stażu pracy pracownika u danego pracodawcy. Dlatego warto zwrócić uwagę na te uprawnienia pracowników, które bezpośrednio lub pośrednio zostały powiązane z jego zakładowym stażem pracy.
Okresy wypowiedzenia mogą ulec skróceniu w szczególnych przypadkach, przewidzianych w przepisach prawa pracy. Ponadto pracodawca zamierzający wypowiedzieć umowę o pracę ma obowiązek powiadomienia związku zawodowego reprezentującego pracownika. Jednak ostateczna decyzja co do zwolnienia pozostawiona jest pracodawcy.