BHP w firmie - obowiązki pracodawców
Przestrzeganie przepisów z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy jest podstawowym obowiązkiem pracowniczym i integralną częścią każdej czynności składającej się na zakres obowiązków pracownika. Wykonywanie pracy w sposób naruszający przepisy i zasady bhp nie może pozostawać bez odpowiedzi ze strony pracodawcy oraz zakładowych struktur bhp. Szczególnym źródłem informacji w zakresie przewinień porządkowych
(...) rozporządzenie w sprawie służby bhp w § 1 ust. 3 stanowi, że pracodawca zatrudniający od 100 do 600 pracowników tworzy wieloosobową lub jednoosobową komórkę albo zatrudnia w tej komórce pracownika służby bhp w niepełnym wymiarze czasu pracy. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 13 października 2006 r. (I OSK 263/06) stwierdził, że pracodawca zatrudniający ponad 100 pracowników zobowiązany
Pracodawcy zakwalifikowani do grupy działalności, dla której określono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka, mogą sami wykonywać zadania służby bhp. Warunkiem jest jednak ukończenie odpowiedniego szkolenia i zatrudnianie nie więcej niż 50 pracowników.
W prowadzonym przeze mnie zakładzie pracy jest zatrudnionych 65 pracowników. Nie mam w związku z tym obowiązku tworzyć służby bhp, a wykonywanie jej zadań powinienem powierzyć pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy. Jednak żaden z moich pracowników nie jest do tego kompetentny. Chciałbym więc zatrudnić specjalistę z zewnątrz. Czy muszę zawrzeć z nim umowę o pracę? - pyta Czytelnik z Piły.
Od 1 stycznia 2019 r. pracodawcy są zwolnieni z przeprowadzania okresowych szkoleń bhp dla pracowników administracyjno-biurowych. Natomiast zadania służby bhp mogą wykonywać pracodawcy zatrudniający do 50 pracowników, a nie, jak dotychczas, do 20 pracowników.
Czy pracownik służby bhp musi być wyznaczony w każdym zakładzie pracy? Na jakiej podstawie go zatrudniać?
Zatrudniam niewielu pracowników. Czy to prawda, że muszę przejść szkolenie bhp?
Podjąłem pracę na stanowisku pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy. W mojej ocenie mój poprzednik - mówiąc oględnie - nie wykazał się aktywnością. Chciałbym dokonać tzw. bilansu otwarcia, aby uzmysłowić mojemu pracodawcy zakres zaniechań poprzednika. Na jakie zagadnienia powinienem zwrócić szczególną uwagę?
Co jest celem szkolenia okresowego w przypadku pracowników służby bhp i osób wykonujących zadania tej służby?
Kiedy skończy się okres przejściowy dla służb bhp, w którym pracownicy wykonujący zadania tej służby powinni uzupełnić kwalifikacje zawodowe?
Nasza grupa kapitałowa skupia kilka spółek o bardzo zbliżonym profilu działalności, mających siedzibę na terenie jednego miasta. Spółki zawarły porozumienie, że z racji przynależności do jednej grupy kapitałowej powołają wspólną służbę bhp oraz wspólną komisję bhp. Łącznie w spółkach wchodzących w skład grupy jest zatrudnionych ponad 1000 pracowników. Czy zawarcie takiego porozumienia jest dopuszczalne