Czy pracownik urzędu może dostać ekwiwalent za pracę w nocy
Pracownik obsługi urzędu często pracuje w nocy. Czy takiej osobie można wypłacać ryczałt za pracę w nocy?
Pracownik obsługi urzędu często pracuje w nocy. Czy takiej osobie można wypłacać ryczałt za pracę w nocy?
Zatrudniamy pracowników na nocne zmiany. Pracują oni w systemie podstawowym czasu pracy na trzy zmiany (w tym nocną), również w weekendy. Pracownicy wykonywali pracę w nocy z 28 na 29 października 2023 r. w godz. 22.00–6.00. Z powodu zmiany czasu letniego na zimowy pracowali tej nocy przez 9 godzin zamiast 8 godzin. Czy w związku z tym należy zrekompensować pracownikom dodatkowo przepracowaną 1 godzinę
Firma handlowo-usługowa zajmująca się produkcją palet zatrudnia na podstawie umowy zlecenie osoby, których przedmiotem umowy jest ochrona terenu. Pracownicy pracują często ponad 8 godzin oraz pracują w nocy. Czy osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie mogą pracować powyżej 8h dziennie oraz w nocy? Czy za pracę w porze nocnej należy się dodatek?
Pracownik pełnił w zakładzie dyżur w godzinach nocnych, tj. od 23:00 do 24:00 (nie wykonywał w tym czasie pracy). W związku z brakiem możliwości udzielenia czasu wolnego do końca okresu rozliczeniowego za czas dyżuru zostanie mu wypłacone wynagrodzenie . Czy pracownikowi należy wypłacić także dodatek za pracę w porze nocnej? – pyta Czytelnik z Mławy.
Pracownik pełnił w zakładzie dyżur w godzinach nocnych, tj. od 23:00 do 24:00 (nie wykonywał w tym czasie pracy). W związku z brakiem możliwości udzielenia czasu wolnego do końca okresu rozliczeniowego za czas dyżuru zostanie mu wypłacone wynagrodzenie zgodnie z art. 1515 § 3 Kodeksu pracy. Czy pracownikowi należy wypłacić także, zgodnie z art. 1518 Kodeksu pracy, dodatek za pracę w porze nocnej?
Firma stosuje standardowy sposób naliczania dodatku za pracę w nocy, którego podstawą jest minimalne wynagrodzenie za pracę. Zarząd chce podnieść wysokość tego dodatku. Czy jest to dopuszczalne?
Dodatek nocny w 2021 r. czyli dodatek za pracę w nocy wynosi 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Kwotę tę ustala się dla każdego miesiąca 2021 r. oddzielnie. Tabela zawarta w artykule określa stawkę dla każdego miesiąca 2021 r. Od której do której godziny jest pora nocna? Kto nie może pracować w nocy?
Zmiana czas z letniego na zimowy nastąpi w październiku 2020 r. Kiedy dokładnie? Czy w związku z powstaniem dodatkowej godziny do przepracowania, powstaje automatycznie praca w godzinach nadliczbowych? Jak rekompensować wystąpienie godziny nadliczbowej?
Pracownik otrzymuje minimalne wynagrodzenie. Otrzymuje też ryczałt za pracę w nocy. Czy ryczałt ten należy uwzględnić przy obliczaniu minimalnego wynagrodzenia za pracę?
Przepisy prawa pracy definiują osobę pracującą w nocy. Określają wysokość dodatku w przypadku wykonywania pracy w porze nocnej. Ograniczają czas pracy pracownika w porze nocnej. Natomiast nie wskazują określonej liczby pracowników, która powinna wykonywać pracę w porze nocnej podczas tej samej zmiany w danym zakładzie pracy.