Zwalnianie pracowników 16 najczęściej popełnianych błędów
Podstawą odpowiedzialności pracodawcy w związku z naruszeniem zasady niedyskryminacji jest sam fakt naruszenia tej zasady. Dochodząc roszczenia, nie trzeba wykazać winy osoby odpowiedzialnej za to naruszenie.
W Niemczech szczególnie chronione przed wypowiedzeniem są: pracownice w ciąży oraz w okresie 4 miesięcy po porodzie, osoby korzystające z urlopu wychowawczego, niepełnosprawni oraz członkowie rad zakładowych. Nie podlegają natomiast ochronie osoby nieobecne w pracy z powodu choroby.
Przepisy prawa pracy nie zakazują wprost stosowania weksli w stosunkach pracy. Jednak zdaniem Sądu Najwyższego posługiwanie się wekslem do zabezpieczenia roszczeń pracodawcy wobec pracowników jest niezgodne z prawem. Stanowisko to podzielają także resort pracy i PIP.
Pracodawca jest zwolniony z obowiązku dokonania usprawnień dla osoby niepełnosprawnej, jeżeli skutkowałoby to dla niego nieproporcjonalnie wysokimi obciążeniami, a obciążenia te nie byłyby w wystarczającym stopniu rekompensowane ze środków publicznych.
Ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów UE w zakresie równego traktowania nie określa minimalnej wysokości odszkodowania. Należy zatem zastosować przepisy Kodeksu cywilnego, w którym wysokość odszkodowania została uzależniona od wysokości szkody poniesionej przez osobę poszkodowaną.