Czy można czasowo zmienić miejsce wykonywania pracy kucharek szkolnych
Powierzenie pracownikowi obowiązków w trybie art. 42 § 4 Kodeksu pracy jest prostym poleceniem służbowym, a nie wypowiedzeniem zmieniającym. Nie podlega ono ocenie jak oświadczenie woli pracodawcy (wyrok SN z 18 września 2014 r., III PK 138/13).
Podpisując umowę o pracę z pracownikiem, pracodawcy nie zawsze uda się przewidzieć sytuacje, które zaistnieją po pewnym czasie i spowodują konieczność zmiany treści stosunku pracy. W zależności od sformułowania samej umowy o pracę, tego, jakie elementy umowy pracodawca chce zmodyfikować oraz tego, czy na zmianę taką wyraża zgodę pracownik, pracodawca ma do wyboru kilka dopuszczalnych przez przepisy
Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów zatrudnienia jest zmniejszenie wynagrodzeń pracowników, które wiąże się często z obniżeniem wymiaru etatu. Wynagrodzenie można zmniejszyć za porozumieniem stron albo w formie wypowiedzenia zmieniającego.
Zmieniając treść umowy o pracę, pracodawca może tego dokonać za wypowiedzeniem zmieniającym lub w porozumieniu z pracownikiem. Należy jednak pamiętać, że zgoda pracownika na zmianę w trybie porozumienia stron musi być odpowiednio wyrażona.
Wynagrodzenie pracownika podlega szczególnej ochronie przewidzianej w Kodeksie pracy, a jego obniżenie przez pracodawcę powinno przebiegać zgodnie z przepisami prawa pracy i nie może wynikać z jednostronnej decyzji pracodawcy.