Międzynarodowe Standardy Rachunkowości
Ustawa o rachunkowości pozwala jednostkom korzystać z krajowych standardów rachunkowości albo z międzynarodowych standardów rachunkowości w przypadku braku konkretnego uregulowania w przepisach o rachunkowości. Znowelizowany w styczniu 2015 r. KSR nr 7 wskazuje, jak jednostki powinny korzystać z tego prawa.
Przyjęta polityka rachunkowości decyduje o sposobie ujęcia wydatków z punktu widzenia podatkowego. Ustawodawca uzależnia bowiem moment, w którym wydatek staje się kosztem uzyskania przychodów, od momentu ujęcia go w księgach zgodnie z zasadami ustawy o rachunkowości. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji, której fragment przedstawiamy. Pismo w pełnym brzmieniu jest
Kiedy kontynuowanie działalności jednostki jest zagrożone? Kto dokonuje oceny sytuacji jednostki? Jaki wpływ na sprawozdanie ma zagrożenie kontynuacji działalności?
Co to są instrumenty finansowe? Według jakich zasad wyceniać i ewidencjonować instrumenty finansowe?
Kontrakty długoterminowe i metody ich wyceny od dawna budziły liczne wątpliwości. Wynikało to przede wszystkim z faktu, że ustawa o rachunkowości nie zawierała przepisów regulujących to zagadnienie. Sytuacja zmieniła się od 1 stycznia br. Obecnie nie tylko istnieją regulacje ustawowe, ale możliwe jest także — w sprawach nieuregulowanych — stosowanie MSR.
Przepisy ustawy o rachunkowości bardzo lakonicznie odnoszą się do sposobu i skutków wprowadzania zmian w stosowanych zasadach rachunkowości. Jak odzwierciedlić przeprowadzone zmiany zasad w sprawozdawczości jednostki?