Interpretacja indywidualna z dnia 19 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.537.2020.9.MB
Skutki podatkowe zbycia nieruchomości.
Skutki podatkowe zbycia nieruchomości.
Możliwości skorzystania z zaniechania poboru podatku z tytułu umorzenia kredytu w części zaciągniętego na zakup mieszkania oraz skutków podatkowych z tytułu zwrotu określonej kwoty przez bank.
Opodatkowanie sprzedaży mieszkania z garażem wykorzystywanego w działalności gospodarczej i wprowadzonego do ewidencji środków trwałych.
Ustalenie prawidłowego określenia wartości składników majątku Spółki.
Opodatkowanie przychodów z najmu nieruchomości.
Skutki podatkowe umorzenia części zadłużenia z tytułu kredytu mieszkaniowego.
Zakup i sprzedaż wielu nieruchomości spowodowanych zmianą miejsca pracy i zamieszkania.
Zwolnienie od podatku dochodu ze sprzedaży nieruchomości w związku z wydatkowaniem na własne cele mieszkaniowe przychodu z odpłatnego zbycia garażu na spłatę byłej żony z tytułu podziału majątku wspólnego dokonaną w zamian za udział w domu mieszkalnym.
Kwestia zwolnienia lub braku zwolnienia z podatku VAT refaktury mediów w lokalach mieszkalnych w budynkach wspólnoty mieszkaniowej i lokalach użytkowych, opodatkowania opłaty za najem pomieszczeń dodatkowych oraz opodatkowania opłaty eksploatacyjnej kalkulowanej w czynsz za najem.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego - zakup nieruchomości i remont.
Kwalifikacja przychodów z najmu garaży do odpowiedniego źródła oraz możliwość wspólnego ich rozliczenia z małżonkiem.
Możliwość wspólnego rozliczenia z małżonką przychodów pochodzących z najmu.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowo-przedmiotowego w związku z nabyciem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wraz z miejscem postojowym w przypadku wydatkowania na ten cel przychodu ze sprzedaży udziału w innej nieruchomości.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego (ulga mieszkaniowa).
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Prawa do zwolnienia z opodatkowania usług najmu, wskazania, czy obciążenie najmców kosztami mediów (tj. z tytułu użytkowania energii elektrycznej, wody i kanalizacji oraz rozliczenia kosztów ogrzewania) stanowi/będzie stanowić odrębną od najmu usługę opodatkowaną podatkiem VAT z uwzględenieniem stawek właściwych dla dostawy danego medium, prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur za dostawę
Odpłatne zbycie garażu, otrzymanego w darowiźnie, oraz lokalu mieszkalnego nabytego częściowo po odkupieniu udziału od partnera.
Sprzedaż zarówno mieszkania, jak i garażu, nie stanowiło dla Pana źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu, ponieważ sprzedaż obu tych nieruchomości nastąpiła po upływie 5-ciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zostały przez Pana nabyte. Tym samym, przepisy art. 21 ust. 1 pkt 131 updof nie znajdują w tym przypadku zastosowania, co oznacza, że nie był Pan zobowiązany do sporządzania
Zwolnienie przedmiotowe z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz cele mieszkaniowe z wydatkowaniem przychodu z odpłatnego zbycia udziału w częściowo zakupionym i częściowo nabytym w darowiźnie lokalu mieszkalnego, na zakup lokalu mieszkalnego, miejsca postojowego, komórki lokatorskiej, na spłatę kredytu, oraz koszty uzyskania przychodu.
Zwolnienie przedmiotowe art. 21 ust. 1 pkt 131 i cele mieszkaniowe z wydatkowaniem przychodu z odpłatnego zbycia udziału w częściowo zakupionym i częściowo nabytym w darowiźnie lokalu mieszkalnego, na zakup lokalu mieszkalnego, miejsca postojowego, komórki lokatorskiej, na spłatę kredytu, oraz koszty uzyskania przychodu.
W sytuacji gdy wydatki poniesione na zakup garażu można w całości przypisać do działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT to Wnioskodawca ma pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego z faktury zaliczkowej dokumentującej zakup garażu.
Jednolita transakcja - dostawa lokali mieszkalnych ze wspólnymi częściami.