Wiążąca Informacja Stawkowa z dnia 21 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0111-KDSB1-1.440.154.2023.3.IH
WIS TOWAR - lokal mieszkalny
Skutki podatkowe ustanowienia na rzecz Wnioskodawczyni nieodpłatnej służebności mieszkania przez córkę za zgodą jej męża.
Opodatkowanie wynagrodzenia za zrzeczenie się służebności.
W zakresie możliwości skorzystania z ulgi wskazanej w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wynagrodzenie za ustanowioną służebność przesyłu (linia elektroenergetyczna i światłowodowa) korzysta ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 120a PIT.
W przedmiotowej sprawie wydatki jakie Wnioskodawca chce ponieść na remont domu, do którego nie przysługuje Mu prawo własności, a jedynie użytkowanego na podstawie ustanowionej nieodpłatnej służebności dożywotniej, nie stanowią wydatków na własne cele mieszkaniowe w rozumieniu art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, wykorzystanie środków ze sprzedaży nieruchomości
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego
Zastosowanie 8% stawki podatku VAT do sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, z odpłatnym ustanowieniem na rzecz właściciela danego lokalu mieszkalnego służebności gruntowej z prawem do wyłącznego parkowania pojazdu na wyznaczonym Miejscu Postojowym lub w określonej Komórce Garażowej.
Zakres ustanowienia nieodpłatnej służebności mieszkania lub nieodpłatnego dożywotniego korzystania z lokalu mieszkalnego.
Zakres ustanowienia nieodpłatnej służebności mieszkania lub nieodpłatnego dożywotniego korzystania z lokalu mieszkalnego.
Należy stwierdzić, iż czynność ustanowienia nieodpłatnej służebności mieszkania lub dożywotniego nieodpłatnego użytkowania nie została wymieniona w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i tym samym nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Należy nadmienić iż opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega wyłącznie ustanowienie odpłatnej służebności oraz ustanowienie
Zakres skutków podatkowych zachowania prawa do ulgi określonej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego
Czy wnioskodawca jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodu uzyskanego z tytułu wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu?
Podatkowe skutki wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej, a także w zakresie sposobu ustalenia kosztów oraz dochodu.
Czy kwota 200 tysięcy złotych, otrzymana w zamian za zrzeczenie się służebności mieszkania podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Czy Wnioskodawczyni była zobowiązana zapłacić podatek od sumy 300 000 PLN czy od rzeczywistego Jej przychodu tj. kwoty 100 000 PLN pomniejszonej o kwotę kosztów biura obrotu nieruchomościami?
1. Czy wypłaty wyżej opisanych odszkodowań wypłaconych w roku 2004 i 2005 podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz czy spółka jako dokonująca wypłaty w imieniu inwestora ma obowiązek przekazać ww. osobom PIT-8C?2. Jeżeli nie podlegają, to czy mimo wszystko należy wykazać uzyskany z tytułu odszkodowania przychód w zeznaniu podatkowym i odliczyć jako przychód zwolniony z opodatkowania
Czy podatnik może dokonywać w ramach ulgi na remont lokalu mieszkalnego używanego na podstawie umowy dożywocia odliczenia od podatku wydatków na wymianę dachu, okien i wykonanie docieplenia budynku?