Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.03.2016, sygn. IPPB4/4511-57/16-2/IM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-57/16-2/IM
W przedmiotowej sprawie wydatki jakie Wnioskodawca chce ponieść na remont domu, do którego nie przysługuje Mu prawo własności, a jedynie użytkowanego na podstawie ustanowionej nieodpłatnej służebności dożywotniej, nie stanowią wydatków na własne cele mieszkaniowe w rozumieniu art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, wykorzystanie środków ze sprzedaży nieruchomości przeznaczone na remont domu, którego właścicielem jest syn Wnioskodawcy nie uprawniają Wnioskodawcy do skorzystania ze zwolnienia od podatku uregulowanego w art. 21 ust. 1 pkt 131 cyt. ustawy podatkowej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 stycznia 2016 r. (data wpływu 20 stycznia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 stycznia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca w 2013 r. otrzymał od córki nieruchomość w drodze darowizny. W 2015 r. Wnioskodawca zbył 3 działki z ww. nieruchomości. Z tytułu tej sprzedaży Wnioskodawca jest zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wnioskodawca chciałby skorzystać z możliwości przeznaczenia tych pieniędzy na własne cele mieszkaniowe. Chce je wykorzystać na remont i modernizację domu, w którym mieszka i jest zameldowany od blisko 40 lat. Właścicielem domu jest syn Wnioskodawcy, ale w akcie notarialnym (dot. Domu) jest zapis o nieodpłatnej służebności dożywotniej wobec Wnioskodawcy. W tym domu Wnioskodawca mieszka praktycznie sam, jest jego głównym użytkownikiem. Z uwagi na wiek Wnioskodawcy (84 lata) i związane z nim potrzeby, Wnioskodawca chce zrobić remont domu, który ułatwi Mu w nim samodzielne funkcjonowanie. Wnioskodawca nie chce nabyć innego lokalu, tu mieszka i tu chce pozostać. Wnioskodawca nadmienia, że nabyte działki są w posiadaniu bliskiej rodziny Wnioskodawcy (żona, potem córka) od lat 80-tych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right