Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.83.2022.1.MZ

Skutki podatkowe ustanowienia na rzecz Wnioskodawczyni nieodpłatnej służebności mieszkania przez córkę za zgodą jej męża.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 czerwca 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 11 czerwca 2022  r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych ustanowienia na Pani rzecz nieodpłatnej służebności mieszkania przez Pani córkę za zgodą jej męża. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Córka zamierza ustanowić na Pani rzecz nieodpłatnie służebność mieszkania na podstawie art. 296 i nast. Kodeksu cywilnego. Szacowana wartość mieszkania w oparciu o aktualne oferty handlowe podobnych nieruchomości na rynku wynosi ok. 400.000 zł i przekracza kwotę wolną od podatku dla nabywcy z I grupy podatkowej. Córka jest w związku małżeńskim, w którym obowiązuje wspólnota majątkowa. Małżonkowie są współwłaścicielami mieszkania, na którym zostanie ustanowiona służebność osobista (służebność mieszkania) na Pani rzecz. Stronami umowy ustanawiającej służebność, zawartej w formie aktu notarialnego będą wyłącznie Pani oraz Pani córka. Mąż córki akceptując ustanowienie służebności podpisze w formie pisemnej oświadczenie wyrażenia zgody na ustanowienie służebności na Pani rzecz. Zgoda ta jako potrzebna do dokonania przez córkę jednostronnej czynności prawnej, w tym przypadku zawarcia umowy ustanawiającej prawo służebności mieszkania wywiera skutki w sferze prawa rodzinnego (stosownie do art. 37 § 1 pkt 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy), nie oznacza jednocześnie, że mąż córki będzie stroną czynności ustanowienia służebności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00