Interpretacja indywidualna z dnia 31 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.785.2023.1.AD
Skutki podatkowe zbycia nieruchomości uzyskanej w wyniku podziału majątku po rozwodzie.
Skutki podatkowe zbycia nieruchomości uzyskanej w wyniku podziału majątku po rozwodzie.
Czy w związku z faktem, że w dniu 12 listopada 2014 r. Wnioskodawczyni nabyła do majątku osobistego nieruchomość za kwotę 90.000,00 a następnie wniosła ją do małżeńskiego majątku wspólnego, przez dokonanie darowizny na rzecz męża, ma prawo do wykazania w zeznaniu PIT-39 za 2015 r. faktycznych kosztów nabycia tj. kwoty 90.000,00 zł przy sprzedaży tej nieruchomości?
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego, którego odrębna własność została ustanowiona w trybie przewidzianym w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych.
Czy raty kredytu, które Wnioskodawca zapłaci od momentu sprzedaży mieszkania w do końca 2018 r. będzie można uznać za wydatki na cele mieszkaniowe wymienione w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uprawniające do skorzystania ze zwolnienia dochodu uzyskanego ze zbycia nieruchomości, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy wskazana przez spółdzielnię w umowie o przekształcenie prawa do lokalu kwota 102.966,89 zł, opisana jako uregulowana, będąca jednocześnie wartością mieszkania na dzień otrzymania go od spółdzielni w 1992 r. prawidłowo została przyjęta w zeznaniu o dochodach z odpłatnego zbycia lokalu jako koszt uzyskania?
Skutki podatkowe sprzedaży lokali mieszkalnych
Czy wskazane w opisanym stanie faktycznym wydatki poniesione przez Wnioskodawczynię w związku z procedurą przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na odrębną własność mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży tej nieruchomości?
Czy ustanowienie odrębnej własności lokalu użytkowego (biurowego) mieszczącego się na V piętrze budynku, celem późniejszej jego odsprzedaży, stanowi odłączenie części składowej peryferyjnej środka trwałego, co w konsekwencji powoduje konieczność zmniejszenia przez spółkę wartości początkowej środka trwałego w postaci nieruchomości. Czy prawidłowe jest stanowisko spółki, że (i) przychód podatkowy z
Koszty uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży wyodrębnionego lokalu mieszkalnego nr 1 wraz z udziałem w częściach wspólnych w nieruchomości oraz garażem
Koszty uzyskania przychodów przy sprzedaży lokalu mieszkalnego do którego przysługiwało spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego przekształconego z prawa lokatorskiego ewidencyjnej wartości tego lokalu.
Skutki podatkowe zbycia lokalu mieszkalnego.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
Ustalenie daty nabycia odrębnej własności lokalu mieszkalnego gdy w drodze spadku i dziale spadku nabyto wkład mieszkaniowy oraz możliwość zaliczenia do kosztów spłaty przekazanej w ramach działu spadku na rzecz rodzeństwa.
Czy w związku ze sprzedażą lokalu mieszkalnego w 2014 r., Wnioskodawczyni razem z mężem jest zwolniona z podatku dochodowego, z tego tytułu z uwagi na upływ 5 letniego okresu od dnia nabycia prawa własności tego lokalu mieszkalnego?
1. Czy mieszkanie otrzymane na podstawie umowy darowizny można amortyzować, a wartość odpisów amortyzacyjnych zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? 2. Czy po wyodrębnieniu własności lokalu mieszkalnego (założeniu księgi) należy zakończyć amortyzację spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w ramach wartości niematerialnych i prawnych i wprowadzić ten lokal do ewidencji środków
Czy wydatki poniesione na remont spółdzielczego własnościowego prawado lokalu mieszkalnego i lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną własnością (założona księga wieczysta) przed dniem przekazania do użytkowania na podstawie umowy najmu będą stanowiły koszt uzyskania przychodu lub zwiększą wartość początkową tegoprawa niematerialnego lub środka trwałego?
Czy w związku z powstałym obowiązkiem zapłacenia przez Wnioskodawczynię podatku dochodowego w związku ze sprzedażą lokalu mieszkalnego, Wnioskodawczyni może odliczyć od podstawy obliczenia podatku, o jakim mowa w art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym: wydatki na nabycie lokalu mieszkalnego z odsetkami kredytowymi, które Wnioskodawczyni poniosła w związku z zaciągnięciem kredytu hipotecznego;
Możliwość zaliczenia wypłaconych zachowków do kosztów odpłatnego zbycia prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spadku.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność wkładu mieszkaniowego oraz spłaty na rzecz byłego męża.
Czy w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 131 i art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe spłacone raty i odsetki od kredytu, które będą skutkowały możliwością skorzystania z zastosowania zwolnienia przedmiotowego?
Czy zwaloryzowany całkowity wkład mieszkaniowy stanowi koszt uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność?
Czy spłatę odsetek i rat kredytu mieszkaniowego od dnia 18 lipca 2009 r. do 31 grudnia 2011 r. Wnioskodawczyni może w całości zaliczyć na poczet swoich wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe ( mimo iż kredyt jest na oboje małżonków, a dochód ze sprzedaży nieruchomości osiągnęła wyłącznie Wnioskodawczyni)?