Interpretacja indywidualna z dnia 15 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.409.2024.4.PK
Zaliczenie wynagrodzenia dla komplementariusza do kosztów uzyskania przychodów.
Zaliczenie wynagrodzenia dla komplementariusza do kosztów uzyskania przychodów.
Przepis określający zwolnienie od podatku dotyczący udzielania pożyczek przez wspólnika spółce kapitałowej, nie może mieć zastosowania do umowy spółki komandytowo-akcyjnej i jej zmiany. W związku z tym w opisanej sytuacji nie ma zastosowania zwolnienie określone w art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Skutki podatkowe podwyższenia kapitału zakładowego w wyniku aportu ZCP.
Skutki podatkowe podwyższenia kapitału zakładowego w wyniku aportu ZCP.
Możliwość zwolnienia z opodatkowania zmiany umowy spółki.
Skutki podatkowe połączenia spółek kapitałowych.
Czy podwyższenie kapitału zakładowego poprzez wniesienie aportu zwolnionego z VAT, nie będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych na zasadzie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?
W zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Skutki podatkowe podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej w wyniku planowanego podziału przez wydzielenie Spółki Dzielonej.
w zakresie skutków podatkowych podwyższenia kapitału akcyjnego w wyniku wniesienia aportu
Podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych będzie więc nadwyżka wartości kapitału zakładowego spółki przekształconej ponad wartość wkładów do spółki przekształcanej. Od podstawy opodatkowania ma Pan ponadto prawo odjąć wymienione w art. 6 ust. 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych opłaty.
Skutki podatkowe podwyższenia kapitału zakładowego Spółki ze środków własnych.
Skutki podatkowe wniesienia wkładów pieniężnych do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Czy w przypadku połączenia spółki osobowej z kapitałową powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych?
Czy zmiana umowy spółki komandytowej, mająca na celu jedynie zmianę statusu wspólników, generuje podatek od czynności cywilnoprawnych?
Czy transakcja wymiany udziałów, polegająca na wniesieniu aportem 100% udziałów Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, posiadanych przez Spółkę X oraz wspólników mniejszościowych, do Z Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w zamian za nowowyemitowane udziały tej Spółki, których wartość nominalna (cena emisyjna) odpowiada wartości rynkowej wnoszonych aportem udziałów Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Czy podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych będzie wyłącznie nominalna wartość udziałów objętych przez wspólnika za aport, niezależnie od wartości wniesionego wkładu i wartości, która odniesiona zostanie na kapitał zapasowy spółki?
Czy konwersja pożyczek, polegająca na dokonaniu bezzwrotnych wpłat dokonywanych przez wspólnika komandytariusza (osobę fizyczną) na kapitał rezerwowy podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdyż w myśl ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi zmianę umowy tej spółki.
Sposób opodatkowania dochodu ze spółki komandytowej.
Sposób opodatkowania dochodu ze spółki komandytowej.
Podjęcie uchwały przez wspólników spółki komandytowej o wypłacie zysków z lat ubiegłych w odroczonym terminie, nie należy traktować jak nieodpłatne świadczenie udzielone na rzecz spółki osobowej - w związku tym, po stronie Wnioskodawcy (jako wspólniku tej spółki) nie powstanie przysporzenie majątkowe.
Czy zmiana umowy Spółki w postaci podwyższenia kapitału zakładowego w drodze opisanego w stanie faktycznym potrącenia wzajemnych należności była zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych na mocy przepisu art. 9 pkt 11 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?
Czy przekształcenie spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę komandytową będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?