Interpretacja indywidualna z dnia 26 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.161.2022.2.PB
W zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 maja 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 25 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 sierpnia 2022 r. (wpływ 24 sierpnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką kapitałową, która podlega na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych.
Wspólnikami Wnioskodawcy są dwa podmioty, tj.:
1)A UAB oraz
2)B spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: „Wspólnicy”).
Wnioskodawca został utworzony z dniem 1 grudnia 2020 r. i jako podmiot funkcjonujący na początkowym etapie działalności ponosił straty w związku z prowadzoną działalnością. Wnioskodawca nie może wykluczyć, że wykazywać będzie straty także w przyszłych okresach sprawozdawczych. W związku z powyższym, a także mając na względzie konieczność poprawy płynności finansowej spółki, Wspólnicy Wnioskodawcy rozważają dokonanie dokapitalizowania Wnioskodawcy, stosownie do uzasadnionych gospodarczo potrzeb.
Wspólnicy planują więc podwyższyć kapitał zakładowy, a także utworzyć dodatkowe kapitały – w szczególności kapitał zapasowy, z którego środki będą mogły być wykorzystane do finansowania bieżących potrzeb finansowych i operacyjnych Wnioskodawcy, w tym na pokrycie strat, według aktualnych potrzeb i bez konieczności dodatkowego podwyższania kapitału zakładowego. Kapitał zapasowy będzie utworzony w pierwszej kolejności z nadwyżki ceny emisyjnej ponad wartość nominalną udziałów (agio). Wnioskodawca nie może wykluczyć, iż Wspólnicy podejmą decyzję odnośnie przekazywania zysku na kapitał zapasowy w przyszłości.