Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.190.2022.1.MM

Czy podwyższenie kapitału zakładowego poprzez wniesienie aportu zwolnionego z VAT, nie będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych na zasadzie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 czerwca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podwyższenia kapitału zakładowego. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

X Sp. z o.o. - Wnioskodawca, jest jednoosobową spółką Gminy Miejskiej Y (Gmina Y jest jedynym jej właścicielem). Dominującym przedmiotem działalności Spółki jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi i na zlecenie. W celu prowadzenia sprawnego procesu zarządzania budynkiem stanowiącym własność Gminy, w którym Gmina wynajmowała pomieszczenia dwóm innym spółkom gminnym oraz swojej jednostce organizacyjnej (co powodowało znaczne trudności w rozliczeniach), Gmina postanowiła przekazać ten budynek Spółce – Wnioskodawcy poprzez wniesienie do Spółki aportu, tj. prawa własności gruntu zabudowanego budynkiem niemieszkalnym, na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym.

Podwyższenie kapitału zakładowego odbyło się w formie uproszczonej, tzn. na podstawie art. 257 Kodeksu spółek handlowych. Z § 1 tego przepisu wynika, że możliwe jest:

-podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki z o.o.,

-warunkiem przeprowadzenia takiego podwyższenia jest to, aby umowa spółki przewidywała maksymalną wysokość takiego podwyższenia (oznaczoną kwotowo lub poprzez wskazanie wielokrotności kapitału zakładowego), oraz termin do jakiego takie podwyższenie może być przeprowadzone (dopuszcza się wielokrotne podwyższanie w ramach podanej w umowie kwoty oraz do podanego terminu),

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00