Co się zmieniło w przepisach
Określenie momentu powstania obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów sprawdzonych na unijny obszar celny.
Uznanie transakcji za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz moment powstania obowiązku podatkowego
Wraz z Mk nr 7/2011 prenumeratorzy otrzymali ujednolicony tekst ustawy o VAT uwzględniający zmiany wprowadzone od 1 kwietnia 2011 r. Kwietniowe zmiany wprowadzone w ustawie oraz rozporządzeniach wykonawczych zostały także skomentowane na łamach Mk nr 8/2011. Poniżej przedstawiamy przygotowane przez MF objaśnienia zmian wprowadzonych od kwietnia w przepisach VAT.
Z dniem 1 kwietnia 2011 r. weszły w życie zmiany w ustawie o VAT wprowadzone przepisami ustawy z 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach (dalej: ustawy nowelizującej). Równocześnie z wejściem w życie tych zmian zostało przygotowanych sześć nowych rozporządzeń wykonawczych VAT oraz dwa rozporządzenia zmieniające dotychczasowe rozporządzenia wykonawcze
Wnioskodawca powinien wykazać jako kontrahenta przedstawiciela podatkowego z Holandii, podając jego właściwy i ważny numer nadany w państwie członkowskim, z którego dokonane zostało wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz kod tego kraju. Konsekwencją powyższego będzie podanie na ww. fakturze wewnętrznej tego samego numeru kontrahenta, który zostanie wykazany w informacji podsumowującej. Wnioskodawcy
VAT- w zakresie ustalenia wartości WNT od transakcji zakupu, terminu korekty rozliczenia WNT, uwzględnienia prawidłowych kwot z dokumentu celnego już przy wystawianiu faktury pierwotnej, prawa do odliczenia całości kwoty podatku naliczonego w miesiącu wykazania WNT bez względu na wartość kwestionowanego cła, oraz podstawy opodatkowania i momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług
Prowadząc działalność gospodarczą na teranie RP polegającą na nabywaniu i sprzedaży nieruchomości, szwajcarska firma staje się podatnikiem podatku od towarów i usług. Ponieważ nie dotyczy jej zwolnienie zawarte w art. 113 ust. 1 ustawy, ma obowiązek przed dniem wykonania pierwszej czynności sprzedaży złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne.
Czy faktura od niemieckiego przedstawiciela fiskalnego za usługę transportową na odcinku Chiny-Hamburg i Hamburg-siedziba Spółki, będzie stanowiła podstawę do wystawienia faktury wewnętrznej z tytułu importu usług?
Czy wystawienie wewnętrznych faktur korygujących WNT przez Spółkę na skutek zwrotnego odesłania towarów powinno dotyczyć dotychczasowego (dawnego) przedstawiciela podatkowego w B, od którego Spółka nabyła towary i wystawiła w związku z tym faktury wewnętrzne WNT, bez względu na obecne brzmienie dokumentów credit - notes od dostawcy szwajcarskiego?
Czy Spółka prawidłowo ustaliła moment powstania obowiązku podatkowego oraz wykazała w zakresie obrotu i podatku należnego w deklaracji VAT-7 za październik 2006r. w części C poz. 32 i 33 wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów? Czy w informacji podsumowującej za IV kwartał 2006r. należy wykazać wartość nabycia towarów od C. NV?
Otrzymanie przez przedstawiciela podatkowego oryginału faktury nie daje podatnikowi prawa do odliczenia podatku naliczonego z niej wynikającego deklaracji VAT-7 za okres, w którym przedstawiciel podatkowy ją otrzymał, jeżeli czynność taka tj. umocowanie do odbioru faktur w imieniu Spółki, nie została uwzględniona w umowie o ustanowienie przedstawiciela podatkowego
Czy dla Spółki opisane przemieszczenie towarów z Niemiec do Polski może zostać uznane za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i czy podatnik musi wystawiać fakturę wewnętrzną?
Wniosek podatnika dotyczy opodatkowania nabyć towarów, które po ocleniu przez przedstawiciela fiskalnego są sprowadzone do Polski. Pytanie podatnika dotyczy czyje dane powinien zawierać dokument przyjęcia towaru do obrotu.