Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-04-20

Zmiany w przepisach wykonawczych VAT

Z dniem 1 kwietnia 2011 r. weszły w życie zmiany w ustawie o VAT wprowadzone przepisami ustawy z 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach (dalej: ustawy nowelizującej). Równocześnie z wejściem w życie tych zmian zostało przygotowanych sześć nowych rozporządzeń wykonawczych VAT oraz dwa rozporządzenia zmieniające dotychczasowe rozporządzenia wykonawcze. Mimo znacznej liczby nowych rozporządzeń, zmiany w przepisach wykonawczych nie są duże.

Nowe rozporządzenie wykonawcze VAT

Minister Finansów przygotował nowe rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Nowe rozporządzenie zacznie obowiązywać od 6 kwietnia 2011 r., czyli od dnia publikacji w Dz.U. Nr 73, poz. 392. Większość przepisów nowego rozporządzenia wykonawczego jest powtórzeniem przepisów poprzednio obowiązującego rozporządzenia wykonawczego. Jednocześnie znaczna część zmian sprowadza się do zastąpienia wyrazów "Wspólnoty Europejskiej" lub "Wspólnoty" wyrazami "Unii Europejskiej". Jest to konsekwencją zmian w ustawie o VAT wprowadzonych przepisami ustawy nowelizującej.

Spośród pozostałych zmian najważniejsze są dwa tymczasowe (obowiązujące do końca 2011 r.) zwolnienia od podatku. Co istotne, oba te zwolnienia mogą być stosowane również do czynności dokonanych w okresie od 1 stycznia 2011 r. (§ 46 rozporządzenia wykonawczego), a więc przed dniem wejścia w życie rozporządzenia wykonawczego.

Zwolnienie z VAT usług konserwatorskich

Pierwsze z wprowadzanych zwolnień (określone przepisami § 43 rozporządzenia wykonawczego) obejmuje usługi polegające na prowadzeniu prac konserwatorskich i restauratorskich dotyczących zabytków wpisanych do rejestru zabytków, wpisanych do inwentarza muzeum albo wchodzących w skład narodowego zasobu bibliotecznego oraz materiałów archiwalnych wchodzących w skład tego zasobu. Wprowadzenie tego zwolnienia wiąże się z tym, że usługi ochrony zabytków (do których zaliczają się usługi polegające na prowadzeniu prac konserwatorskich i restauratorskich dotyczących zabytków) przestały być z dniem 1 stycznia 2011 r. zwolnione od podatku. Spowodowało to, że usługi polegające na prowadzeniu prac konserwatorskich i restauratorskich dotyczących zabytków stały się, co do zasady, opodatkowane stawką podstawową 23% (jedynie część z tych usług mogła korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00