Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.11.2006, sygn. PP/4430-186/06, Izba Skarbowa w Zielonej Górze Ośrodek Zamiejscowy w Gorzowie Wielkopolskim, sygn. PP/4430-186/06

Wniosek podatnika dotyczy opodatkowania nabyć towarów, które po ocleniu przez przedstawiciela fiskalnego są sprowadzone do Polski. Pytanie podatnika dotyczy czyje dane powinien zawierać dokument przyjęcia towaru do obrotu.

Pytanie podatnika

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia Sp. z o.o. z dnia 11 września 2006r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Międzyrzeczu z dnia 01 września 2006r., nr PO/443-17/06 w przedmiocie podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze:
- uchyla ww. postanowienie.

UZASADNIENIE

W dniu 05 czerwca 2006r. został złożony wniosek do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Międzyrzeczu o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Przedmiotowy wniosek dotyczył opodatkowania nabyć towarów, które po ocleniu przez przedstawiciela fiskalnego są sprowadzane do Polski. Pytanie podatnika dotyczyło czyje dane powinien zawierać dokument przyjęcia towaru do obrotu. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka dokonuje importu towarów z krajów Azji. Towary dostarczane są do Wolnego Portu Hamburg, a następnie zgłaszane w niemieckim urzędzie celnym przez upoważnionego przedstawiciela fiskalnego, zarejestrowanego dla potrzeb handlu wewnątrzwspólnotowego na terenie Niemiec. Towary zostają dopuszczone do wolnego obrotu w procedurze o kodzie 42, oznaczającym dopuszczenie do obrotu z jednoczesnym wprowadzeniem na rynek krajowy towarów, które podlegają zwolnieniu z VAT w przypadku dostawy do innego państwa członkowskiego (import z kraju trzeciego z bezpośrednio następująca po nim dostawą wewnątrzwspólnotową). W myśl obowiązujących od 01 maja 2004r. przepisów Wspólnotowego Kodeksu Celnego Rozporządzenia Rady (EWG NR 2913/92), gdy towar zostanie dopuszczony do wolnego obrotu otrzymuje on status towaru wspólnotowego, a to oznacza, że po dokonaniu zgłoszenia celnego i opłaceniu należności celnych można swobodnie dysponować towarem na obszarze Unii Europejskiej. Towary zostały bezpośrednio po odprawie dostarczone do Polski. Zdaniem podatnika ustanowiony przedstawiciel fiskalny dla udokumentowania transakcji wewnątrzwspólnotowej nie wystawi faktury sprzedaży. Taką fakturę wystawi natomiast kontrahent z Chin.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00