Porada
Czy podatnik VAT UE przy zakupie samochodów osobowych z zagranicy powinien składać VAT-23
PROBLEM
Czy podatnik czynny VAT, zgłoszony do VAT UE przy zakupie samochodów osobowych z zagranicy (z UE lub z Japonii z odprawą w Hamburgu) traktowanych jako towar handlowy, a nie środki trwałe powinien składać VAT-23, czy traktować ten zakup jako WNT?
RADA
W tym przypadku zdaniem autora nie ma potrzeby składać VAT-23.
UZASADNIENIE
Miejscem importu towarów jest terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie ich wprowadzenia na terytorium Unii Europejskiej. Z przedstawionych w pytaniu okoliczności wynika więc, że na terytorium Niemiec doszło do importu towarów. W związku z importem towarów dokonanym na terytorium Niemiec.
Zgodnie z art. 103 ust. 3 ustawy o VAT w przypadku, o którym mowa w art. 99 ust. 10 podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego.
Na podstawie art. 103 ust. 4 ustawy o VAT przepis ust. 3 stosuje się również w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany zgodnie z art. 99 ust. 1-3 lub 8, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju.
W myśl art. 103 ust. 5 ustawy o VAT w przypadkach, o których mowa w ust. 3 i 4, podatnicy są obowiązani przedłożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgodnie z ustalonym wzorem informację o nabywanych środkach transportu. Do informacji dołącza się kopię faktury potwierdzającej nabycie środka transportu przez podatnika.
Powołane przepisy ustawy o podatku od towarów i usług zobowiązują podatnika dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu do przedłożenia naczelnikowi urzędu skarbowego informacji o takim nabyciu oraz do zapłaty podatku z tego tytułu. W konsekwencji, do czynności wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu znajduje zastosowanie art. 103 ust. 4 i 5 ustawy, co oznacza, że mieli Państwo obowiązek przedłożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego informacji o nabyciu środka transportu (VAT-23). Jednakże w przypadku towarów handlowych orzecznictwo prezentuje odmienne stanowisko.
W wyroku z dnia 9 września 2016 r., sygn. I FSK 1150/16 NSA wyjaśnił, że przepisy te nie obejmują tych czynnych podatników VAT, którzy nie dokonują rejestracji środka transportu na terytorium kraju lub jeżeli środek ten nie podlega rejestracji, a nie jest przez nich użytkowany na terytorium kraju.
Czyli podatnik, który dokonuje WNT samochodu w celu jego sprzedaży i nie zamierza go rejestrować, nie składa VAT-23, lecz rozlicza WNT w deklaracji.
art. 103 ust. 3-5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 361 z późn. zm.).
Powołane orzecznictwo:
wyrok NSA z dnia 9 września 2016 r., sygn. I FSK 1150/16.
Tomasz Burchard
doradca podatkowy, ekspert w zakresie prawa podatkowego, biegły sądowy
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right