Będzie ekwiwalent za pracę zdalną, ale bez ustawowej wysokości
Wszystko wskazuje na to, że pracującym z domu trzeba będzie rekompensować koszty energii oraz internetu. Firmy będą mieć pół roku na dostosowanie telepracy do nowych przepisów
Wszystko wskazuje na to, że pracującym z domu trzeba będzie rekompensować koszty energii oraz internetu. Firmy będą mieć pół roku na dostosowanie telepracy do nowych przepisów
Data złożenia wniosku w instytucji jednego państwa członkowskiego jest wiążąca dla instytucji właściwej każdego innego państwa członkowskiego, w którym wnioskodawca był ubezpieczony.
Pracownik jest u nas zatrudniony od 2000 r. W tym roku kończy 65 lat i chciałby przejść na emeryturę. Wcześniej przez 15 lat pracował we Włoszech. Czy nabędzie prawo do emerytury w Polsce? Jak należy skompletować dokumentację w takiej sprawie? Czy musi to zrobić pracodawca, czy taki obowiązek należy wyłącznie do pracownika?
Emeryci i renciści pracujący za granicą rozliczani są z rzeczywistych przychodów osiąganych z tytułu tego zatrudnienia. Przychód zagraniczny podlega przeliczeniu na polską walutę.
Osoby, które pracowały za granicą, nie mogą na ogół liczyć na uwzględnienie uzyskanych tam zarobków w podstawie wymiaru emerytury przyznawanej przez ZUS. Organ ten może jednak w zamian za lata pracy za granicą uznać pracę w Polsce w innym okresie.
Zgłosił się do nas były pracownik, którego zatrudnialiśmy w latach 1980-1986. Po rozwiązaniu umowy przez blisko dwa lata nie podejmował zatrudnienia, a w 1988 r. wyjechał do pracy za granicę. Teraz chce, żebyśmy wystawili mu druk Rp-7 w celu ustalenia podstawy wymiaru kapitału początkowego, wykazując w nim wynagrodzenie zastępcze za okres pracy za granicą. Czy powinniśmy wystawić taki dokument, jeśli
W niniejszym materiale odpowiemy na pytania dotyczące zasad ustalania podstawy wymiaru świadczeń emerytalno-rentowych w przypadku, gdy ubezpieczeni ubiegający się o świadczenie do ustalenia podstawy wymiaru wskazują zarobki uzyskane w okresie, gdy wykonywali pracę za granicą.
Osoby, które przed 1 stycznia 1999 r. pozostawały co najmniej rok w ubezpieczeniu, powinny być szczególnie zainteresowane zasadami ustalania kapitału początkowego. Pozwala on bowiem na przełożenie wartości składek z okresu poprzedzającego reformę ubezpieczeniową.
Co stanowi podstawę wymiaru i jak obliczyć wysokość kapitału początkowego, czy istnieje możliwość odwołania od decyzji ZUS w tym przedmiocie i korekty takiej decyzji - to pytania prenumeratorów, które wciąż wpływają do redakcji „Prawa Przedsiębiorcy”. W tym numerze kolejny raz wyjaśniamy wątpliwości naszych czytelników.
Problematyka dotycząca określenia podstawy wymiaru składek, zawieszenia emerytury, zmiany kasy chorych, ubezpieczenia osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia wciąż interesuje naszych prenumeratorów. W tym numerze „Prawa Przedsiębiorcy” odpowiadamy na nadesłane do redakcji listy.