Artykuł
Emerytura z tytułu pracy w szczególnych warunkach - cz. 1
Emerytura z tytułu pracy w szczególnych warunkach... (cz. 1)
Małgorzata Trybacka
Małgorzata Galas
Prawo do emerytury na podstawie art. 32 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych mają tylko te osoby, które w trakcie wykonywania prac uznanych w przepisach emerytalnych za prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze podlegały ubezpieczeniu pracowniczemu.
Zgodnie z art. 32 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162, poz. 1118 ze zm.) ubezpieczonym urodzonym przed 1 stycznia 1949 r., będącym pracownikami zatrudnionymi w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, przysługuje emerytura w wieku niższym od powszechnie obowiązującego.
Jak wynika z powyższego ustawodawca, reformując system ubezpieczeń społecznych, utrzymał dotychczasowe zasady wcześniejszego przechodzenia na emeryturę przez osoby, które 1 stycznia 1999 r. miały ukończony 50. rok życia. Użyty w ww. przepisie zwrot ubezpieczeni będący pracownikami oznacza, że prawo do wcześniejszej emerytury mają tylko ci ubezpieczeni, którzy pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wykonywali w ramach stosunku pracy, tj. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Tym samym wykonywanie czynności uznanych w przepisach za pracę w warunkach szczególnie uciążliwych dla zdrowia, np. przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na własny rachunek, nie uzasadnia ubiegania się przez tę osobę o prawo do emerytury w obniżonym wieku.
Uprawnienie do przejścia na emeryturę na podstawie art. 32 ustawy przysługuje niezależnie od tego, czy w dacie zgłoszenia wniosku o świadczenie zainteresowany był zatrudniony w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. W związku z tym bez znaczenia pozostaje fakt, że bezpośrednio przed złożeniem wniosku o emeryturę zainteresowany wykonywał działalność zarobkową na innej podstawie niż stosunek pracy (np. wykonywał pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą na własny rachunek).
-
keyboard_arrow_right