Interpretacja indywidualna z dnia 7 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.253.2024.1.JO
Poprawność wystawienia faktury korygującej dokumentującej udzielenie skonta.
Poprawność wystawienia faktury korygującej dokumentującej udzielenie skonta.
Udzielenie dodatkowego rabatu potransakcyjnego przy czynnościach realizowanych pomiędzy kontrahentami krajowymi jest dokumentowane fakturą korygującą. Obowiązek sporządzenia korekty oraz termin jej rozliczenia przez sprzedawcę i nabywcę wynikają wprost z przepisów ustawy o VAT. Nie ma natomiast analogicznych regulacji dotyczących transakcji przeprowadzanych z kontrahentami zagranicznymi. Pewne problemy
1 lipca 2018 r. wejdzie w życie mechanizm tzw. podzielonej płatności. Nabywcy towarów i usług będą mogli wybrać, czy skorzystają z tego mechanizmu, dokonując zapłaty. Rządzący zapowiadają już jednak, że stosowanie mechanizmu split payment stanie się wkrótce obowiązkowe w branżach, w których zidentyfikowano istotne oszustwa w VAT. W artykule przedstawiamy skutki zastosowania mechanizmu split payment
Skonto jest rodzajem rabatu - procentowym obniżeniem ceny związanym z warunkami płatności za dostawę towarów lub wykonanie usługi. Jest przyznawane w związku z zapłatą dokonaną we wcześniejszym, wskazanym przez sprzedawcę terminie. Choć jest to popularna forma zachęcania nabywców do szybszej zapłaty za dostarczone towary lub wykonane usługi, to jej stosowanie nie jest pozbawione wątpliwości związanych
Podatek od towarów i usług w zakresie rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w związku z udzielonym skontem, gdy zapłata jest dokonana przed złożeniem deklaracji VAT oraz w zakresie rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w związku z udzielonym skontem, gdy zapłata nastąpi po złożeniu deklaracji VAT.
Termin rozliczenia faktury korygującej przez sprzedawcę jest uzależniony od tego, kiedy uzyska potwierdzenie jej odbioru przez nabywcę. Jest to zasada, od której istnieją liczne wyjątki. Gdy potwierdzenie nie jest konieczne, termin rozliczenia jest uzależniony od tego, kiedy powstała przyczyna wystawienia takiej faktury.
Ustalenie podstawy opodatkowania w fakturze dokumentującej sprzedaż wyrobów z uwzględnieniem skonta udzielonego w tytułu wcześniejszej lub terminowej zapłaty.
Określenie podstawy opodatkowania i obowiązku podatkowego z tytułu udzielonego rabatu (skonta) w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów.
Obowiązek wystawienia faktury korygującej oraz okres obniżenia podstawy opodatkowania z tytułu udzielania upustów cen w związku z WDT.
Podatek od towarów i usług w zakresie obowiązku wystawienia faktur korygujących z tytułu udzielonego skonta, braku obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej oraz obowiązku wystawienia faktury korygującej i obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej w związku z rabatem z tytułu wcześniejszej zapłaty.
Ustalenie właściwego okresu rozliczeniowego, w którym należy rozliczyć fakturę korygującą wystawioną w związku z udzielonym kontrahentowi rabatem z tytułu dokonania przez niego wcześniejszej zapłaty.
Niepodleganie opodatkowaniu czynności wypłaty premii pieniężnych oraz obowiązek wystawienia faktur korygujących.
Obowiązek wystawienia faktury korygującej z tytułu udzielonego skonta.
Kontrahent unijny zapłacił nam o 1% mniej (WDT), korzystając ze skonta. Czy wystawiam mu fakturę korygującą? Czy jest to konieczne, jeśli na fakturze była informacja, kiedy przysługuje skonto? Poza tym jest to stawka 0%. Czy czekam na potwierdzenie (zwrot podpisanej faktury korekty) i dopiero wtedy ujmuję ją w deklaracji VAT?
Czy Spółka prawidłowo dokumentuje zmniejszenie podstawy opodatkowania o udzielane skonta?
dokumentowanie otrzymanego skonta
W rozliczeniu za jaki miesiąc w deklracji VAT-7 powinien zostać wykazany VAT należny i naliczony z tytułu noty kredytowej/przyznanego skonta. W którym kwartale w informacji podsumowującej VAT-UE należy wykazać obniżenie wartości wewnątrzwspólnotowego nabycia z tytułu otrzymanej noty/przyznanego skonta.
Czy procentowy rabat udzielany kontrahentowi-sieci księgarni na zakupiony towar oraz w zamian za osiągnięcie określonego progu obrotu, uwzględniany przy wystawianiu faktur sprzedaży towaru (pomniejsza wartość sprzedaży), jest kosztem uzyskania przychodu?
Czy wystarczającym potwierdzeniem wywozu (dającym prawo do stawki 0) towaru poza terytorium wspólnoty (w eksporcie towarów) jest dokument SAD 3, na którym widnieje potwierdzenie wyjścia zewnętrznego z nadanym numerem PWZ przez wewnętrzny urząd celny?Czy potwierdzenie odbioru towarów przez nabywcę w wewnątrzwspólnotowej dostawie na jednym z trzech dokumentów, o których mowa w art. 42 ustawy, tzn. na
Czy udzielenie odbiorcy skonta za wcześniejszą zapłatę należności za dostarczony towar winno być udokumentowane fakturą korygującą ?
w sprawie ustalenia podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku udzielania rabatów od świadczonych usług oraz wykonywania usług bezpłatnych.