Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 08.04.2013, sygn. ILPP1/443-86/13-2/NS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-86/13-2/NS
Obowiązek wystawienia faktury korygującej z tytułu udzielonego skonta.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2013 r. (data wpływu 1 utego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wystawienia faktury korygującej z tytułu udzielonego skonta jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wystawienia faktury korygującej z tytułu udzielonego skonta.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca zamierza na wystawianych przez siebie fakturach dla pewnej grupy klientów uwzględniać skonto. Jeśli dany klient zapłaci za otrzymaną fakturę w określonym (przyspieszonym) terminie otrzyma rabat w określonej wysokości, natomiast jeśli dokona wpłaty w standardowym terminie będzie zobowiązany do zapłaty kwoty bez rabatu (skonta). Na wystawionej fakturze zostaną zawarte wszystkie inne elementy wynikające z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360 ze zm.). Na wystawianych fakturach zawarta będzie zatem między innymi wartość netto, brutto i VAT przed i po rabacie, a zatem zarówno wystawca faktury, jak i jej odbiorca będą znali wartość podatku należnego/naliczonego do odliczenia w razie skorzystania bądź nie ze skonta.