Interpretacja indywidualna z dnia 1 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.133.2022.17.MJ
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.
Realizacja własnych celów mieszkaniowych, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131.
Wydatkowanie środków z odpłatnego zbycia nieruchomości na remont domu jako własne cele mieszkaniowe.
Wydatkowanie przychodu z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości otrzymanego w darowiźnie na spłatę kredytów zaciągniętych przez męża.
Możliwości uznania za wydatki na własne cele mieszkaniowe, częściowej spłaty kredytu, zakupu usług transportowych, wykończeniowych i montażowych oraz zakupu materiałów i urządzeń do domu jednorodzinnego.
Ulga mieszkaniowa (rozpoczęcie budowy domu bez pozwolenia na budowę).
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego dla sprzedaży domu jednorodzinnego, w którym mieszkano, celem spłaty kredytu na nabycie i remont tego domu oraz na spłatę kredytu zaciągniętego na nabycie innego, zamieszkiwanego domu jednorodzinnego.
Możliwość zastosowania zaniechania poboru podatku dochodowego, przy umorzeniu przez bank kwoty kapitału i odsetek od kredytu hipotecznego, we frankach szwajcarskich (CHF), udzielonego małżonkom na cele mieszkaniowe - zakup domu, na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z 11 marca 2022 r.
Możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, w sytuacji wydatkowania środków ze sprzedaży jednej nieruchomości (mieszkanie) na nadpłatę kredytu zaciągniętego na zakup innej nieruchomości (domu).
Dotyczy skutków podatkowych sprzedaży praw i roszczeń.
Nieuznanie Wnioskodawcy za podatnika podatku od towarów i usług w związku ze sprzedażą działek zabudowanych budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym.
Dotyczy wydatkowania środków ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe (zakup działek, budowa domu).
Ulga mieszkaniowa - spłata kredytu zaciągniętego na budowę budynku mieszkalnego.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wydatkowanie nabycie materiałów budowlanych przed sprzedażą nieruchomości.
Wydatkowanie przychodu z planowanego odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup działki zabudowanej domem jednorodzinnym, z aktualnym jego zamieszkiwaniem, uprawniać będzie do zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wydatkowanie przychodu uzyskanego z planowanego odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, w terminie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpi odpłatne zbycie, na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup domu jednorodzinnego, zaspokajającego własne potrzeby mieszkaniowe, uprawniać będzie do zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 w
Czy mimo braku upływu pięciu lat, przysługuje zwolnienie z podatku dochodowego?
Cele mieszkaniowe z art. 21 ust. 1 pkt 131 a spłata kredytu na zakup domu, z którego połowa została sprzedana
W zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego dotyczącego wydatków na nabycie domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej, oraz wydatków na nabycie prawa do udziału w działce drogowej
Ulga mieszkaniowa wydatkowanie przychodu na nabycie domu i spłatę kredytu.
Czy planowany zakup gruntu pod budowę domu jednorodzinnego będzie zwalniał z podatku dochodowego od sprzedaży mieszkania na zasadzie tzw. ulgi mieszkaniowej? Czy do uznania zakupu gruntu za spełnienie warunku do zastosowania ulgi mieszkaniowej wystarczy sam zakup gruntu w okresie 3 lat określonym w ustawie, czy też w tym okresie konieczne jest wybudowanie na tym gruncie domu? Czy też, analogicznie,
Skoro dom w Norwegii został nabyty w trakcie trwania małżeństwa za wspólne środki i pomiędzy małżonkami istniała wspólność majątkowa małżeńska, to stanowi on również współwłasność Wnioskodawczyni. W związku z powyższym Wnioskodawczyni przeznaczając środki pieniężne ze sprzedaży lokalu mieszkalnego położonego w Polsce przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie