Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 31 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.506.2022.1.KC

Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 lipca 2022 r. (data wpływu 28 lipca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

6 maja 2021 r. otrzymał Pan darowiznę od swojej matki, której przedmiotem było mieszkanie w A. stanowiące odrębną własność.

Ponadto, aktualnie jest Pan po rozwodzie (od 14 czerwca 2021 r.) Podział majątku wspólnego jeszcze nie nastąpił. W jego skład wchodzi dom jednorodzinny położony we wsi B. (prawo własności), który był budowany w trakcie trwania związku małżeńskiego. Dom wybudowano na działce kupionej przed ślubem (8 marca 2012 r.). Pan i żona posiadacie udziały w działce wynoszące po 1/2 części. Stan prawny nieruchomości to prawo własności.

Związek małżeński zawarł Pan 21 lipca 2012 r. Nie zawierał Pan z żoną żadnych umów małżeńskich dotyczących majątku lub innych kwestii.

Chce Pan sprzedać mieszkanie, które otrzymał w darowiźnie od matki, a środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczyć w całości na własne cele mieszkaniowe, tj. odkupienie udziałów byłej żony w domu. Mieszkanie ma Pan zamiar sprzedać jeszcze w tym roku. Planowana sprzedaż lokalu mieszkalnego nie nastąpi w wykonywaniu działalności gospodarczej. Przekazanie na Pana udziału w domu przez byłą żonę nastąpi w formie notarialnej umowy sprzedaży udziałów w nieruchomości. Wartość przedmiotowej nieruchomości odpowiadać będzie wartości rynkowej uzyskiwanej w podobnych transakcjach. Nigdy wcześniej nie dokonywał Pan sprzedaży żadnych nieruchomości. Jeżeli środki ze sprzedaży mieszkania okażą się większe niż kwota niezbędna do odkupienia udziałów byłej żony we wspólnym domu, różnicę która pozostanie, chciałby Pan przeznaczyć na zakup mebli pod wymiar do garderoby, wiatrołapu i sypialni (szafy wnękowe), a także na zakup mebli pod wymiar do kuchni oraz zakup sprzętu AGD do kuchni. Pomieszczenia te, ze względu na rozpad małżeństwa, cały czas nie są umeblowane ani wyposażone. Jeżeli pozostaną jeszcze środki, chciałby Pan rozbudować budynek poprzez wykonanie zewnętrznych tarasów, które są integralną częścią budynku, znajdują się w projekcie budowlanym i od początku były planowane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00